Micula și Olimpia au terminat la egalitate (Foto)

Pe o vreme ideală, sâmbătă și duminică s-au jucat 17 meciuri în seriile Ligii a 4-a de fotbal. Unul dintre duelurile atractive l-am avut duminică la Micula între Turul din localitate și Olimpia Satu Mare. Meciul s-a dovedit a fi și unul spectaculos cu multe goluri și public numeros, încheiat cu o remiză.

Tabela s-a modificat rapid, după doar șase minute de joc. Grigoraș profită de o greșeală în defensiva gazdă și din puțini metri a făcut 1-0 pentru Olimpia. În continuare Turul Micula nu cedează și reușește să înscrie prin Boitor în minutul 24, respectiv prin Lihet cinci minute mai târziu. Dar scorul la pauză era unul egal după ce Șrepler și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (min. 40).

Sub privirile observatorului Iosif Vigu, centralul Marius Omuț le acordă gazdelor un penalty în debutul reprizei secunde. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Lihet (min. 59), iar Turul preia din nou conducerea. Jucătorul care a marcat primul gol al meciului avea să și închidă tabela. Grigoraș a făcut 3-3 în minutul 66, stabilind astfel scorul final.

Turul Micula: Pajzos – Sopronyi, Boitor, M. Kiraly, Tar, C. Kiraly, Varga, M. Pop, Lihet, Bonea (cpt.), Iager/ Coman, Zsiga, Orosz, Bora, Bucs.

Olimpia Satu Mare: Șugar – Filimon, Turșuc (cpt.), Lauruk, Lung, Chivari, Resende, Vonet, Puți, Șrepler, Grigoraș/ Duca, Chifor, Bonta, Nagy, Lakatos, Pop-Silaghi. Antrenor: Nelu Donca.

Olimpia Satu Mare rămâne liderul Seriei A cu 25 de puncte, iar pe locul 2 a urcat Turul Micula cu 22 puncte. Dar Talna Orașu Nou va juca în etapa a 9-a abia miercuri la Apa. În ceea ce privește etapa următoare, Micula va juca tot în fața propriilor suporteri, cu Victoria Apa, iar Olimpia acasă cu Voința Lazuri.

Într-un alt derby al weekend-ului, Crasna Moftinu Mic a învins acasă Unirea Tășnad cu 2-1.

• Andrid – F. Căpleni 0-2

În numărul următor vom prezenta situația din cele trei clasamente, meciurile viitoare, precum și rezultatele din Liga a 5-a.