Memorialul “Mircea Dohan” a ajuns la un bun final

Au participat 28 de echipe de handbal

Cea de-a 6-a ediție a Memorialului “Mircea Dohan” la handbal a ajuns duminică la un bun final. Competiția care adună de la an la an tot mai multe echipe feminine și masculine s-a bucurat și de această dată de succes.

Timp de mai multe zile, Careiul, dar și alte săli de sport din împrejurmi au oferit meciuri spectaculoase. Au putut fi văzuți în acțiune tineri handbaliști de perspectivă din mai multe județe ale României, chiar și din Ungaria. Turneul masculin a fost dedicat juniorilor 2, adică handbaliștilor din 2000-2001. Iar la fete s-au prezentat echipe de junioare 3 (2002-2003). Înainte de cele două concursuri a avut loc și un turneu de minihandbal la fete și băieți la U9 și U11. Copiii au încântat asistența cu bucuria și plăcerea de a juca handbal. Aici au participat 20 de echipe.

Evenimentul sportiv de la Carei a fost onorat de prezența a unor nume mari pe care i-a dat handbalul românesc. Vorbim aici de foștii campioni mondiali Cristian Gațu și Ștefan Birtalan, precum și fosta internațională Valeria Motogna. Sub privirile lor, dar și a multor spectatori, tinerii handbaliști au luptat pentru premiile puse în joc.
Startul oficial s-a dat vineri dimineață, iar după meciurile din grupe, duminică s-au desfășurat fazele finale.

La băieți s-au prezentat 12 echipe, iar ultimul act a adus în atenție echipele CSȘ2 Baia Mare și CS Marta Baia Mare. Prima a reușit să câștige trofeul pus în joc învingând cu scorul de 37-20. Cea mai bună echipă din județul nostru a fost Adep Satu Mare, locul 5 la final. Dar iată clasamentul final la băieți: 1. CSȘ2 Baia Mare, 2. CS Marta BM, 3.CS Seini, 4.CS Alpha Oradea, 4.CS Adep Satu Mare, 6.LPS SM, 7.Liceul Romano-Catolic Josephus Calasantius Carei, 8.Stăruința Săcuieni Bihor, 9.Colegiu Tehnic Iuliu Maniu Carei, 10.CS Tonic Oradea, 11.Liceul Teoretic Carei, 12.CSȘ Sighișoara (neprezentare). Premiul pentru “jucătorul cel mai de perspectivă” l-a primit Ricardo Pop (CS Seini), “cel mai bun portar” s-a dovedit a fi Ivan Hroniac (Marta BM), iar “cel mai tehnic portar” a fost Adrian Maroșan (CSȘ 2 BM).

La fete au intrat în concurs 16 echipe, iar CSȘ2 Baia Mare a oferit și aici cea mai bună echipă după ce a învins în finală cu 16-11 pe CS Seini. Clasament final: 1.CSȘ2 Baia Mare, 2.CS Seini, 3.Hajdunanasi SK Hajdunanas (Ungaria), 4.CS Tonic Oradea, 5.CS Marta Baia Mare, 6.CS Zalău, 7.CSȘ Viitorul Cluj-Napoca, 8.CS Alpha Oradea, 9.Unirea Tășnad, 10.Ioniță G. Andron Negrești-Oaș, 11.CS Unirea Pișcolt, 12.Olimpus Negrești-Oaș, 13.Liceul Teoretic Carei, 14.Școala Gimnazială Foieni, 15.CSȘ Cluj-Napoca, 16.Unirea Valea lui Mihai.
Jucătoarea “cea mai de perspectivă” a fost numită Alexandra Cristea (Tonic Oradea), “cel mai bun portar” – Irina Isaiu (CS Seini), “cel mai tehnic portar” – Roxana Andor (CSȘ2 Baia Mare).

Turneul regretatului Mircea Dohan a fost organizat sub egida Federației Române de Handbal. De menționat că au participat peste 600 de sportivi și că s-au oferit pemii în diplome, cupe, mingi, echipamente sportive și altele.