Meci egal în derby-ul Ligii Elitelor la fotbal U19

LPS Satu Mare – Ardealul Cluj 2-2 (0-2)

Meci egal, 2-2, între LPS Satu Mare și Ardealul Cluj, în derby-ul seriei Vest din Liga Elitelor la fotbal, U19. A fost un meci spectaculos, cu 4 goluri, 4 lovituri de la 11 metri (două ratate), două șuturi în bară și multe alte faze cum n-am văzut într-un sezon întreg la Olimpia.

Oaspeții au început foarte bine meciul și au deschis scorul în secunda doi. După primul fluier al arbitrului, Gavrilă a șutat de la centrul terenului, cu boltă, peste portarul Cădar, aflat la marginea careului. Golul toarnă plumb în picioarele sătmărenilor care mai încasează un gol după cinci minute. În minutul 10 oaspeții puteau să-și mărească avantajul la 3-0, dar portarul Cadar are o intervenție excelentă și apără lovitura de la 11 metri de care au beneficiat oaspeții. Mobilizați parcă de această intervenție, gazdele își revin și ratează până la pauză două bune ocazii.

După pauză, în minutul 50, LPS beneficiază de o lovitură de la 11 metri după un fault comis asupra lui Onea. Lovitura a fost transformată de Ciocan. Zece minute mai târziu, același Onea a fost faultat în careu, iar arbitrul Cristea indică punctual cu var. De data aceasta portarul din Arad ghicește colțul și apără șutul lui Ciocan. Oaspeții profită de căderea gazdelor, revin în atac, dar portarul Cadar (doar 15 ani în timp ce colegii și adversarii au 19), a avut două exclente intervenții în fața atacanților oaspeți.

Apoi, în minutul 75 portarul din Arad l-a dărâmat în careu pe Opriș și a acordat o nouă lovitură de la 11 metri pentru echipa gazdă. Transformă Onea și scorul devine egal, 2-2. Scorul nu se mai modifică chiar dacă până la final ambele echipe au avut ocazii de gol, inclusiv câte un șut în bară.

În urma acestui rezultat echipa pregătită de Dacian Nastai se menține pe primul loc în clasamentul seriei și păstrează șanse mari la calificarea în rândul primelor 4 echipe din țară.

LPS: Cădar – Silaghi, Santai, Cătuna, Opriș, Micaș, Onea, Nagy, Cubaș, Ciocan, Szekely/ Forgacs.