Meci egal, 1-1, între FC Olimpia şi CSU Craiova (Galerie foto)

Bujor a marcat golul Olimpiei, iar Anca a făcut minuni în poarta echipei sătmărene

olimpia gol

Meci egal, scor 1-1, între Olimpia Satu Mare şi CS Universitatea Craiova, meci disputat în etapa a 16-a a Ligii a II-a. Un rezultat convenabil, un rezultat bun pentru Olimpia. Sigur, noi sătmărenii ne-am dorit cu toţii ca Olimpia să câştige. Cu ceva şansă s-ar fi putut întâmpla acest lucru, dar ar fi fost un rezultat neconform cu realitatea din teren.

CSU Craiova, cu o pleiadă de internaţionali în teren, Pleşan, Kitanovski (Mecedonia), Ljubinkovic (Serbia), Valskis (Lituania) şi cu alţi jucători foarte experimentaţi, este o formaţie redutabilă, cu mari şanse de a promova în Liga I.

Primele 20-25 de minute ale meciului au fost dominate teritorial de echipa craioveană în timp ce în jocul Olimpiei am remarcat o oarecare prudenţă. Dar, în ciuda dominării, oltenii nu şi-au creat mari ocazii de gol, cele 2 şuturi, ale lui Ferfelea şi Valskis nefiind periculoase. Sătmărenii au avut primul şut spre poartă în minutul 29 când Micaş a trimis cu capul pe lângă.

În minutul 31 am asistat la deschiderea scorului, Olimpia fiind echipa care a înscris primul gol. Faur a fost faultat la 25 de metri de poarta lui Brac, uşor în lateral stanga. Lovitura liberă acordată a fost transformată în gol de Vlad Bujor, şutul lui intrând în poartă la vinclu drept al porţii lui Brac.

Au urmat căteva minute bune ale ale formaţiei sătmărene care putea majora scorul. Dar şutul lui Boştină (min. 33) a nimerit transversala în timp ce Faur (min.35), găsit liber în careu de Bujor, a şutat peste poartă. Dar, în loc de 2-0, în minutul 40 tabela a indicat un 1-1. Valskis a insistat la o minge ce părea să iasă în aut de poartă, a centrat pe jos de lângă Mureşan şi l-a găsit liber, la 6-7 metri, pe Ferfelea. Fără om lângă el, atacantul craiovean a pus latul şi a marcat ca la antrenament.

După pauză echipa din Craiova iese mai hotărâtă de la vestiare, domină teritorial şi îşi crează câteva mari ocazii de gol. Dar tânărul portar Anca, în zi foarte bună, a avut câteva intervenţii de mare efect şi a reuşit să pareze şuturile lui Şerban, Sin, Curelea şi Valskis. În plus, în alte 2-3 situaţii, jucătorii olteni au şutat pe lângă poartă din poziţii foarte bune. Dar, cum se poate deduce din rândurile de mai sus, norocul a surâs Olimpiei care a scăpat fără să primească gol

Olimpia este periculoasă abia în ultimele 10 minute când ratează două mari ocazii prin Feier, şut din 10 metri parat de Brac şi Bujor, şut din lovitură liberă de la 20 metri, puţin peste poartă. Cele 3 minute de prelungiri dictate de arbitrul Florin Marcu (Oradea) nu au adus nimic important aşa că meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1. Pentru că l-am pomenit pe arbitru, să spunem că în prima repriză putea acorda un penalti Olimpiei când Ljubinkovic a degajat neglijent din faţa porţii, balonul l-a lovit în mână pe Pătraşcu aflat la 10 metri de colegul lui. Dar Marcu a lăsat jocul să continue în ciuda protestelor tribunei şi a jucătorilor sătmăreni,

– Olimpia: Anca – Mureşan, Bălău, Micaş, Iuhas – Gavrilescu (66 Feier), Villand, Schwarckopf, Faur (46 Szalkai) – Bujor, Boştină (82 Roghină). Antrenor: Tiberiu Csik

– CSU: Brac – Kitanovski, Ljubinkovic, Pătraşcu, Velcovici, Vandelanotte, Ferfelea (61 Sin), Curelea, Pleşan (76 Ivan), Valskis, I. Şerban (70 Câju). Antrenor: Ovidiu Stângă

Alte rezultate: UTA – Mioveni 1-0, Bistriţa – R. Vâlcea 0-0, Reşiţa – FC Olt 2-0, FCU Craiova – Bihor 0-0, ASA Mureş – Motru 4-1.

Picture 1

conferinta

Ovidiu Stângă laudă Olimpia, Tiberiu Csik mulţumeşte jucătorilor

La conferinţa de presă de după meci, oaspeţii au fost reprezentaţi de antrenorul principal, Ovidiu Stângă. Acesta a lăudat jocul Olimpiei, dar a regretat că formaţia pregătită de el nu a câştigat şi nu a revenit astfel în fruntea clasamentului. “Nu întotdeauna valoarea şi condiţiile de care beneficiază o echipă sunt determinante în stabilirea rezultatului. Noi am dominat mai mult, am avut ocazii bune de gol, dar n-am marcat. Şi asta s-a văzut în rezultatul final. Dar şi Olimpia a avut două mari ocazii la 1-0 şi dacă marca, poate vorbeam acum de o înfrângere” a spus Stângă. Iar după ce a făcut trimitere la “condiţii” Stângă a precizat că CSU Craiova beneficiază de condiţii de pregătire, logistică, stabilitate financiară peste majoritatea echipelor din prima ligă.

Olimpia a venit la conferinţa de presă cu Tiberiu Csik şi cu portarul Iulian Anca, unul dintre cei mai buni jucători din teren. “Îmi felicit jucătorii pentru cum au evoluat, de dăruirea de care au dat dovadă şi pentru că au respectat indicaţiile venite de pe bancă. A fost un meci greu, puteam şi câştiga, dar până la urmă a ieşit bine. Nu e uşor să joci împotriva unei echipe care are jucători cu mult peste valoarea Ligii a II-a” a spus tehnicianul sătmărean.

“Am avut ceva emoţii la început dar am trecut peste ele după primele intervenţii. Sper să fiu şi în continuare titular, să o ţin tot aşa, adică să apăr bine, să fiu util echipei” a declarat Anca.

Îmbrăţişări între Bolba şi Geolgău

Formaţia craioveană a fost însoţită la Satu Mare de mai mulţi foşti jucători din perioada de glorie a Universităţii, printre ei fiind şi fostul internaţional Gheorghiţă Geolgău. Director general la CSU, acesta a fost coleg de echipă cu antrenorul Mircea Bolba la loturile naţionale şi de tineret ale României. Cei doi s-au întâlnit la vestiare, s-au salutat cu bucurie, s-au îmbrăţişat şi au stat de vorbă câteva minute bune. “M-am bucurat mult că l-am revăzut pe Gheorghiţă. Nu l-am mai întâlnit de peste 20 de ani. Este convins că echipa lui va promova în prima ligă” ne-a spus Mircea Bolba.