Meci de fotbal feminin la Satu Mare

CS Juniorul – Independența Baia Mare 5-3 (0-3)

feteÎn cadrul Zilei Porților deschise, acțiune organizată de CS Juniorul Satu Mare, pe stadionul Someșul, s-a disputant, după mulți ani, un meci de fotbal feminin. S-au aflat față în față echipele Juniorul Satu Mare și Independența Baia Mare, ultima cu o bogată experiență competițională.

Cu toate acestea, la final am înregistrat o victorie pentru echipa sătmărerană, antrenată de profesorul Liviu Ivasuc. Meciul a fost unul echilibrat, s-au creat ocazii la ambele porți. În minutul 5 al primei reprize a avut loc prima mare ocazie a echipei gazdă, prin Ioana Borodi, care a ratat din poziție de una contra una, doar cu cu portarul advers. La primul corner, echipa oaspete a deschis scorul, ajutată și de portarul Ionescu, care a respins mingea greșit. Patru minute mai târziu, fază identică, iar echipa din Baia Mare își dublează avantajul. Juniorului nu cedează, iese la joc, își creează multe ocazii de a marca, ratate însă de Ioana, Julia, Yvette și Andreea. Spre sfârșitul primei reprize, la o fază care nu anunța nimic, la o neînțelegere în apărare, echipa oaspete a trecut în avantaj cu 3-0.

După pauză Juniorul s-a instalat în terenul advers dominând clar echipa din Baia Mare. Înca din debutul reprizei Juniorul marchază primul gol prin Ioana. Apoi, câteva minute mai târziu, Tania reduce din diferență. Egalitatea s-a produs printr-o fază bine lucrată a sătmărencelor, prin Ioana care, a reușit să fructifice centrarea venită de pe partea dreaptă. Finalul a aparținut fetelor din Satu Mare, reușind sa mai puncteze de două ori prin Julia.

Pentru Juniorul au evoluat: Ionescu Alexandra, Nagy Herminna, Lucuț Delia, Farcaș Bianca, Bejara Andrea, Julia Ilies, Mare Tania, Yvette, Ioana Borodi. Au mai jucat Grad Patricia, Mercedesz Sarai, Ardelean Lorena, Turbut Dariana si Viviana.