Marton Szep este vicecampion al României

Titlu cucerit la C.N. de spadă, la cadeţi

martonÎncepând de joi, sala de scrimă Floreasca din Bucureşti, găzduieşte Campionatul Naţional de spadă rezervat cadeţilor. Este primul campionat din acest an, iar primii care au intrat pe planşă au fost băieţii, la individual.

La startul probei s-au prezentat 49 de sportivi din întreaga ţară. S-au tras două tururi de grupe, după care toţi au ajuns pe tabloul incomplet de 64, de eliminare directă. Acolo am avut şi şase sportivi de la CS Satu Mare, iar cel mai bun rezultat a fost obţinut de Marton Szep (foto – al doilea din stânga). Spadasinul nostru a avut un parcurs excelent şi a cucerit medalia de argint. În finală a pierdut la limită, scor 14-15 cu Dorin Băzăvan (CS UNEFS Bucureşti). În semifinală a trecut de Mihai Bigea (LPS Craiova) cu 15-12, în sferturi de Nicolae Drăgoi (UNEFS) cu 15-6. De menţionat că acesta, din urmă, l-a eliminat pe sătmăreanul Adam Macska în tabloul de 16.

Ceilalţi sătmăreni antrenaţi de Francisc Csiszar şi Nagy Lehel au ocupat următoarele locuri: Alexandru Oroian – locul 5, Macska – 9, Balazs Szilagyi – 12, Zoltan Kato – 15, David Ziman – 21