Marius Botan: Ne simțim bine pe podium!

La capătul meciului cu CS Iernut, Marius Botan, antrenorul Unirii Tășnad ne-a acordat un scurt interviu.

Cum ați trăit meciul cu Iernut?
A fost un meci dificil, știam că vom avea de muncit mult pentru victorie. A venit la noi o echipă care mai mult s-a bazat pe apărare și care mai mult a vrut să țină de scor, să joace pe contraatac. Noi știam că avem nevoie de un atac pozițional. La pauză i-am liniștit pe băieți, le-am spus că de fiecare dată repriza a doua este a noastră, mai ales pe teren propriu cu un astfel de public.

Au fost parcă mulți nervi în prima repriză. De ce?
Eu voi vorbi doar de partea sportivă. Sunt probleme și de altă natură, dar în timpul jocului nimeni nu se concetrează la faptul că lipsesc banii, că nu sunt, ori că trebuie să așteptăm mai mult după banii respectivi.

Cum vă simțiți pe podiumul Ligii 3?
Sincer, noi avem obiectivul locurile 1-12. Nu vrem să sărim calul, trebuie să ne vedem de lungul nasului pentru că suntem o echipă nou promovată. Sigur, ne simțim bine aici, nu vrem să refuzăm această poziție, am fi idioți să o facem. Dar nu avem voie să ne îmbătăm cu apă rece pentru că ne mai așteaptă meciuri extrem de dificile. Cu multă concentrare, multă muncă și seriozitate din partea băieților, a conducerii, atunci vom putea să tindem spre mai bine. În momentul de față ne simțim bine, confortabil. Atmosfera în cadrul echipei este bună. Sigur, așteptăm și partea financiară ca să fie și mai bună.

Urmează primul meci într-o zi de vineri. Cum va fi?
Vom schimba programul săptămânal pentru că cel mai probabil vom face joi deplasarea. Încă rămâne de văzut. Alba Iulia este o echipă puternică, tânără și care joacă tot mai bine etapă după etapă. Ne așteaptă un meci greu, dar sperăm să ne întoarcem acasă cu punct sau puncte.