Marco și Darius Bota, pe podiumul final la karting

kartingCampionatul Național de Karting, organizat de Federația Română de Automobilism Sportiv (FRAS) s-a încheiat zilele trecute odată cu etapa a 6-a. Aceasta s-a desfășurat pe pista AmcKart din București. Doi sătmăreni care au încheiat campionatul pe podium.

Marco Bota (12 ani) se afla pe locul 4 la general, la clasa Mini, cu un deficit de un punct față de locul 3, de constănțeanul Răzvan Onoaie. Iar sătmăreanul a prins o zi mare, a reușit să bată tot în ultima etapă (cronometrări, prefinală, finală), terminând pe primul loc. Marco a terminat sezonul pe locul trei la geneal la clasa Mini. A fost ultima cursă pentru Marco la această clasă, datorită vârstei va trece la o clasă superioară din sezonul următor, la KFJ.

Darius Bota (7 ani) se afla pe 2 la general, la clasa Kid, înaintea etapei a 6-a și nu mai putea pierde podiumul. Din cauza vremii cu ceață, pista fiind și udă, Darius nu a vrut să riște un abandon și a terminat etapa pe locul 4. Din sezonul următor, Darius va trece la clasa Pufo, acolo unde Marco a reușit să devină de trei ori campion național (2011, 2012, 2013). Gala Campionilor este programată pentru 26 noiembrie la Academia Titi Aur din Buftea, iar acolo sătmărenii își vor primi trofeele.

Cei doi sunt antrenați de profesorul Gheorghe Takacs și concurează pentru CRG România.