Mai buni în deplasare decât pe propriul teren

Olimpia a câștigat cu 1-0 la Pâncota și are 10 puncte pe terenuri străine

olimpiaSâmbătă, la Pâncota, în etapa a 9-a a Ligii a II-a la fotbal FC Olimpia s-a impus, scor 1-0, în fața echipei Șoimii. Este a patra victorie sătmăreană din acest sezon, din care 3 obținute pe terenuri străine.

Dacă mai punem și egalul obținut la Tărlungeni ajungem la un total de 10 puncte adunate de gruparea sătmăreană din deplasare. Un semn clar că jucătorii Olimpiei se simt mai bine în deplasare.

Olimpia a început foarte bine meciul de la Pâncota și în minutul 2 a avut o mare ocazie de a deschide scorul, dar lovitura de cap a lui Tătaru a nimerit transversala. După această fază gazdele ies la atac și ratează în două rânduri prin Siminic și Alin Mihai. Finalul de repriză a aparținut însă Olimpiei care, în minutul 40 a ratat o imensă ocazie, centrare Bura, dar Takacs a șutat de la 5 metri în portar.

La pauză, la Olimpia, Boștină i-a luat locul accidentatului Faur. Iar Boștină îl deschide excelent (min. 47) pe Villand care ratează o imensă ocazie din careu, șut peste poartă. Dar în minutul 51 Olimpia deschide scorul. Boștină centrează în fața porții de unde tânărul Bura înscrie cu latul și aduce pe Olimpia în avantaj. Cinci minute mai târziu, același Boștină, mult mai activ decât în urmă cu o săptămână, putea să majoreze scorul, dar șutul lui de la 16 metri a fost respins cu greutate de Irimia. După această ocaziei  a Olimpiei, gazdele atacă cu înverșunare în căutarea golului egalizator. Dar atacurile lor se opresc undeva la 20 de metri de poarta lui Băican pâncotanii neavând nicio ocazie clară de gol. Mai mult, în minutul 85 Selagea are o mare ocazie de gol, dar  șutul lui, din interiorul careului, a trecut la o palmă de stâlpul drept al portii gazdelor.

Finalul avea să fie unul incandescent mai ales că Olimpia avea să termine meciul în zece oameni. În minutul 88, În urma unei altercații cu Issa, Băican îi dă un cap în gură jucătorului de la Pâncota. Firesc, portarul Olimpiei vede cartonașul roșu. Cum toate schimbările fuseseră efectuate, în poarta Olimpiei a intrat atacantul Boștină. Dar, în cele 7 minute jucate în continuare, jucătorii Olimpiei au reușit să blocheze acțiunile ofensive ale gazdelor și să scape cu fața curată. Astfel Olimpia obține o victorie meritată, fapt recunoscut și de gazde.

– Şoimii: Irimia – Dan, Dubeştean, Pascaruiu, Siminic – Pavel (46 Fuchs), Issa – Oprea, Dragalina, Pirtea – A. Mihai. Antrenor: Ionuţ Popa
– Olimpia: Băican – Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas – Rus (75 Rus), Villand, Takacs, Faur (46 Boștină) – Bura (80 Selagea), Bîgiu. Antrenor: Tiberiu Csik

– UTA – Metalul 5-1
– Târgovişte – FC Bihor 3-0 (meci neprogramat)

Picture 1Etapa viitoare: Baia Mare – Cluj, Caransebeș – Gaz Metan, Târgoviște – Pâncota, Bihor – UTA, Brașov – Mioveni, Reșița – Tărlungeni, Vâlcea – Olimpia.

Am terminat cu Boștină în poartă

Dacă în urmă cu o săptămână l-am criticat, acum ne-a venit rândul să-l lăudăm pe Boștină. Intrat la pauză în locul lui Faur, Boștină a fost coautor cu o pasă decisivă la golul lui Bura și a fost la originea altor două atacuri foarte periculoase. Mai mult, în minutul 88, în urma eliminării lui Băican, și-a asumat rolul de portar până la finalul meciului. Iar în cele 7-8 minute cât a stat în poartă, nu și-a pierdut cumpătul și, ajutat și de colegii de echipă, a scăpat fără gol.

bostinaÎn ce-l privește pe Băican, acesta a fost eliminat după ce i-a dat un cap un figură lui Issa. Iar cum lovirea intenționată a adversarului se pedepsește cu minimum 3 etape, Olimpia va rămâne doar cu Șuta.