Luceafărul și Olimpia II, în formă maximă

Etapa cu cele mai multe goluri în “Elite”

Luceafărul Decebal a câștigat cu 6-3 în etapa a 20-a

Etapa a 20-a din Liga a IV-a “Elite” a surprins prin numărul mare de goluri marcate. În cinci meciuri disputate s-a înscris de 36 de ori, pentru o medie de 7.2 goluri pe meci. Surprize deosebite nu s-au înregistrat, Luceafărul Decebal și-a creat un avans de trei puncte în vârful clasamentului, odată cu etapa în care Someșul Oar a stat.

Luceafărul – Voința Doba s-a terminat 6-3 (3-3). Gazdele nu au câștigat chiar atât de ușor meciul. Au tremurat în prima repriză, pentru ca la final să închidă “setul”. Potra a marcat primul (1-0, min. 9), servit perfect de Marinaș din corner. Un minut mai târziu, Doba a egalat din penalty prin Dragoș (1-1, min. 10). Același Potra duce Decebalul din nou în avantaj (2-1, min. 19), după o centrarea lui Marinaș. Oaspeții egalează prin Orosz (2-2, min. 39) cu un șut excelent trimis sub transversală de la 30 de metri. O super-execuție a avut și Farcaș care l-a învins pe Olaru de la 35 de metri (2-3, min. 42). 3-3 a fost scorul la pauză, Lihet a marcat cu capul din 5 metri (min. 45). Luceafărul a strălucit în partea a doua. S-a apărat bine și a înscris prin Marinaș (min. 70) și Lihet (min. 74, 87). S-a terminat 6-3.

– Decebal: Olaru – Găvruș, Lihet, Marinaș, Potra, Glodean, Cireap, Moldovan, Godje, Istrate, Toma. Rezerve: Stoica, S. Pop, Chioran, Nemet, Ilban. Antrenor: Cosmin Iuhas.
– Voința: Munteanu – Sălăjan, Lung, Orosz, Reschiotto, Dragoș, Demian, Verdeș, Farcaș, Mălan, Belbe. Rezerve: Aspru, Bob, Fușle, Feyes, Sima. Antrenor: Sorin Ionescu.

Sportul Botiz – FC Olimpia II 1-5 (1-1)

Cu patru “plombe” de la prima echipă, Heil, Faur, Cădar și Rus, a doua echipă a Olimpiei a câștigat clar partida cu Sportul Botiz. E drept, la pauză scorul a fost 1-1, dar echipa antrenată de Mircea Bolba și Cristi Popa a câștigat după ce echipa gazdă a căzut fizic în partea a doua a meciului. Dar, echipa din Botiz, antrenată de Nelu Donca, a dat o bună replică echipei sătmărene.

Olimpia a deschis scorul în minutul 36, cap Heil, după un corner executat de Cădar, dar gazdele au egalat în minutul 40 după un contraatac finalizat de Noțigan. Imediat după pauză Olimpia a preluat conducerea, gol Bâgiu, după care au mai marcat Tempfli, gol la vinclu de la 22 de metri, din nou Bâgiu, Tempfli și Gulya.

– Sportul: Vlad – Aranyos, Balazs, Deac, Țuțuraș, Gerus, Kirner, Moldovan, Noțigan, Strempler, Tar/ Bajus, Kiraly.
– Olimpia II: Cherecheș – Ciul, Groszhaber, Heil, Tempfli, Tillinger, Ionescu, Pop, Faur, Rus, Cădar, Bâgiu/Donca, P.Pop.

În următoarea etapă avem un meci de mare interes. Olimpia II va juca duminică cu Luceafărul Decebal. Din câte se pare, meciul se va disputa pe stadionul Olimpia.