Luca Felber, campion pentru al treilea an consecutiv

CS Unio Satu Mare a participat cu trei sportivi la finala Campionatului Național de judo U13. Concursul s-a desfășurat în weekend la Timișoara. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Luca Felber la 46 kg.

După o finală dificilă, Luca a câștigat în fața unui sportiv din Arad. Din câte ne transmite antrenorul Mihaly Terely, pentru Luca este campion pentru al treilea an consecutiv. Cris Felber a urcat pe tatami la 42 kg, iar după evoluțiile sale a cucerit medalia de bronz. Tot pe locul 3 a terminat și Paul Lung la 55 kg. Sătmărenii au fost însoțiți de Ramona Igna.

La Celje în Slovenia a avut loc în weekend Cupa Europei la seniori. De la CSM Satu Mare am fost reprezentați de Lorand Samel la 100 kg. Sătmăreanul însoțit de Mihaly Terely a avut un tur liber, după care a câștigat un meci, iar apoi a pierdut două la rând, pentru ca în final să termine pe locul 9 din totalul de 22 de participanți.

Tot la Celje, pe tatami a luptat Patrycia Szekely la 52 kg. Patrycia reprezintă Germania, dar este o sătmăreancă care la 5 ani și-a început activitatea la CS Unio Satu Mare. A rămas la clubul sătmărean până la vârsta de 12 ani, după care s-a mutat în Germania. În ultimii ani a obținut numeroase medalii pe plan internațional chiar și la senioare. Iar în weekend a cucerit medalia de aur în Slovenia, spre bucuria antrenorului Mihaly Tereley, prezent la finală.