LPS Satu Mare, pe locul 2 la etapa zonală a Olimpiadei Gimnaziilor la baschet fete

baschetLa sfârșitul săptămânii, în organizarea Inspectoratului Școlar Județean, la Satu Mare a avut loc una din etapele interjudețene din cadrul Olimpiadei Gimnaziilor la baschet fete. Au participat la competiție un număr de 4 echipe: Liceul cu Program de Sport Satu Mare, Școala Gimnazială nr. 16 Oradea, Liceul Teoretic Alexandru Papiu Ilarian din Dej și Școala Gimnazială Lucian Blaga din Baia Mare.

Echipa Liceului cu Program de Sport din Satu Mare a câștigat două din cele trei meciuri, 81-34 cu Baia Mare, 56-19 cu echipa din Oradea și a pierdut la o diferență mare, 14-83 cu Dej. În urma acestor rezultate, LPS Satu Mare (antrenor Eniko Tarța) s-a clasat pe locul 2. Competiția a fost câștigată de echipa din Dej, învingătoare în toate cele trei jocuri.

Înainte de startul în competiție a avut loc o festivitate în cadrul căreia reprezentantul COSR, Alexandru Epuran a înmânat toturor echipelor câte două rânduri de echipament. O acțiune pe care Comitetul Olimpic Român a început-o la Satu Mare, dar pe care o va derula în întreaga țară, la zece discipline sportive.