LPS Satu Mare bate Excelența și urcă pe primul loc în Elite

lpsJuniorii de la LPS Satu Mare își continuă seria rezultatelor excelente înregistrate în ultima vreme. Astfel, după ce a învins pe Poli Timișoara și Pandurii, echipa pregătită de Dacian Nastai a îngenuncheat miercuri echipa Centrului de Excelență Timișoara, scor 3-1 (2-1) administrând prima înfrângere timișorenilor.

În urma acestei victorii LPS Satu Mare trece pe primul loc în Seria 2 a Ligii Elitelor, U19.

Scorul a fost deschis în minutul 20 de Nagy Mate cu un șut din careu. Apoi, în minutul 25 același Mate a fost faultat în careu dar lovitura de 11 metri a fost ratată de Ciocan. În minutul 31, după un corner bătut de Ciocan, Mario Silaghi a înscris cu capul din careu. Oaspeții au redus din handicap în minutul 44. Ultimul gol a fost marcat în minutul 72 de Cristian Szekely care a reluat în plasă un balon revenit din bară după șutul lui Onea.

Au jucat la LPS: Moroz – Silaghi, Santai, Cătună, Ad. Micaş, Ciocan, Nagy Mate, Onea, Cr. Szekely, Parnău/Forgacs, Oltean, Topan.