Liverpool a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor

Liverpool este noua campioană mondială cluburilor de fotbal. Campioană a Europei în 2019, Liverpool a cucerit în premieră Cupa Mondială a Cluburilor, competiție desfășurată în Qatar. “Cormoranii” s-au impus în prelungiri în fața brazilienilor de la Flamengo, câștigătoarea Copei Libertadores, scor 1-0.

Unicul gol al meciului de pe Khalifa International Stadium din Doha a fost marcat de un brazilian, Firmino, în minutul 99.

FC Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson, Henderson, Keita, Chamberlain, Mohamed Salah, Sadio Mane, Firmino.

Al Hilal, formație antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă, sâmbătă, în finala mică a Campionatlui Mondial la Cluburilor, cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare, de echipa Monterrey (Mexic).

La finalul celor 120 de minute de joc corul a fost egal, 2-2. Pentru Monterrey au marcat Gonzalez ’55 şi Meza ’60, respectiv Eduardo ’35 şi Gomis ’66 pentru Al Hilal.

La departajare, pentru învingători au înscris Gonzalez, Medina, Funes şi portarul Cardenas, iar Vasquez a ratat. Pentru Al Hilal, au marcat Gomis, Giovinco şi Jang. Eduardo şi Kanno au ratat. Au arbitrat Ovidiu Haţegan, Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe.