Labradorii din Negrești au câștigat Cupa Minerul la fotbal în sală

Desfășurată la Baia Mare, ediția a patra a Cupei “Minerul” la fotbal în sală a fost câștigată de echipa Labradorii din Negrești-Oaș care a învins în finală Glory Days Gems Baia Mare cu 3-2. Locul 3 a fost ocupat de Il Calcio Satu Mare, câștigătoarea ediției precedente a competiției.

La startul turneului din acest an s-au aliniat 15 echipe, din care trei au fost din județul Satu Mare. Fiecare grupă a purtat numele unor fotbaliști emblematici pentru Baia Mare: Viorel Mateianu, Mircea Sasu, Radu Pamfil, Lucian Bălan.

Primele două echipe din fiecare grupă s-au calificat în sferturile de finală, fază în care s-au înregistrat următoarele rezultate:
• Labradorii Negrești – Sporting Maramureș 5-4 (3-3, 2-1)

Finală locurile 3-4
• Il Calcio Satu Mare – Rechinii Baia Mare 7-5 (4-4, 2-1), după lovituri de departajare de la 7 metri. Marcatori: Mircea Donca 3, Daniel Feier / Marius Feraru 2, Ionuț Smical 2 – la penalty-uri: Cristian Paul, Mircea Donca, Daniel Feier / Ovidiu Demian – în timupul regulamentar de joc.

Finala
• Labradorii Negrești – Glory Days Gems Baia Mare 3-2 (3-0). Marcatori: Darius Buia, Adrian Ciul, Sorin Șerban (autogol) / Răzvan Onea 2

Labradorii: Andrei Blidar – Adrian Ciul, Daniel Neamț, Valer Giurgiu, Florin Achim, Darius Buia, Lucian Homorozan, Gheorghe Solomeș, Lucian Pop, Vasile Pop, Ciprian Duruș, Denis Vașvari. Conducerea tehnică: Romică Buia, Marcel Andreica, Romeo Roman.

Glory Days Gems: Sebastian Moroz – Raul Krausz, Răzvan Onea, Sorin Șerban, Alexandru Ignat, Sergiu Ciocan, Sorin Bichiri, Adrian Balha, Ionuț Buhai, Bogdan Dologa, Gabriel Groșan, Brian Lemac. Conducerea tehnică: Emil Kemeneș, Norbert Kemeneș, Raul Ivaszuk.

După cum se vede atât la echipa câștigătoare, la finalisță, cât și la echipa de pe locul trei au evoluat mai mulți jucători cu trecut sătmărean.

Dacă luăm în considerare faptul că și la celelalte echipe au evoluat jucători care au trecut pe la Olimpia, putem spune că turneul a fost dominat de actuali și foști jucători sătmăreni. Printre aceștia s-a numărat și internaționalul Adrian Rus.