Juniorii Olimpiei au câștigat și au rămas în Liga Elitelor U19 (Foto)

FC Olimpia – UTA Bătrâna Doamnă 4-1 (2-1)

olimpiaPe terenul “vai de mama lui”, numit Samobil, s-a jucat miercuri un meci important al juniorilor A de la FC Olimpia Satu Mare. Sătmărenii au încheiat sezonul regulat din Liga Elitelor U19 cu o victorie în fața echipei UTA Bătrâna Doamnă Arad. Un succes care le asigură prezența în acest campionat și în sezonul următor.

Meciul a început destul de rău pentru echipa pregătită de antrenorul Ioan Dragomir. În minutul 2, după o neatenție în defensivă, arădenii au deschis scorul prin Covaci. Olimpia a avut o primă ocazie prin Bîgiu, dar din puțini metri a trimis pe lângă poartă (min. 4). Egalarea avea să vină după un penalty. Kanaloș a trimis în mâna unui arădean din lovitură liberă, iar același jucător a transformat lovitura de pedeapsă (min. 19). Sătmărenii și-au luat avans după un nou penalty. Csorvasi încasează un cot în figură, în careu, iar Bîgiu face 2-1 pentru Olimpia (min. 34). Până la finalul primei reprize s-a afirmat și tânărul portar sătmărean. Adrian Toduț a respins trei mingi în minutul 40, iar sătmărenii au intrat cu un avantaj de un gol la pauză.

În partea a doua, Olimpia nu a întâmpinat prea mari probleme. Chiar la început, Toma a prins un șut de senzație de la 20 metri, dar mingea a izbit transversala (min. 49). Două minute mai târziu, Ștef îl găsește pe Goț în careu, iar atacantul nostru înscrie din puțini metri. Scorul final, 4-1, avea să fie stabilit de căpitanul Șoproni, cel care a nimerit poarta cu un șut pe jos de la 20 metri (min. 61). Olimpia era pe locul 7 înaintea etapei a 22-a și avea nevoie de un singur punct pentru a-și asigura prezența în Liga Elitelor, sezonul următor. Astfel că nu mai contează rezultatele înregistrate în celelalte meciuri ale etapei. Având în vedere că a terminat în primele 8, clubul sătmărean va participa în Cupa României de Elită U19, competiție programată în perioada 11-24 mai și la care Federația Română de Fotbal va acorda premii în bani, în valoare totală de 13.100 euro.

FC Olimpia: Toduț – R. Pop, I. Opriș, R. Unlu, C. Șoproni (cpt.), R. Ștef, A. Toma, T. Kanaloș, H. Bîgiu, D. Csorvasi, T. Goț. Rezerve: V. Robotin, R. Hofer, D. Kovacs, G. Krisztian, R. Voneț, N. Filimon. Antrenor: Ioan Dragomir.

LPS Târgu Mureș – LPS Satu Mare 0-5

Echipa LPS Satu Mare a jucat miercuri în deplasare la LPS Târgu Mureș în cadrul Campionatului Național de juniori A. Sătmărenii antrenați de Dacian Nastai s-au impus fără probleme, scor 5-0, și rămân pe primul loc în Seria 6. Loc care le permite promovarea în Liga Elitelor, astfel că județul Satu Mare va avea din sezonul viitor două echipe în cel mai important campionat de juniori. Dar LPS mai are un singur meci de disputat până la finalul sezonului, acasă cu LPS Bistrița (locul 5).4 6 7 8 9 10 11 12 13 14