Juniorii A ai Olimpiei s-au calificat la turneul final

junioriÎn prima parte a zilei de vineri s-au jucat ultimele meciuri de la turneul semifinal al Cupei Federaţiei din Alba Iulia. Juniorii A de la Olimpia Satu Mare mai aveau nevoie de un punct după primele două jocuri.

L-a obţinut cu Unirea Alba Iulia, astfel că s-a calificat la turneul final din Bucureşti. Nu a fost un meci uşor. Sătmărenii au înscris rapid de două ori prin Goţ (min. 14) şi Chivari (penalty – min. 16). Albaiulienii au revenit spectaculos după pauză, au egalat prin dubla lui Oţoiu (min. 50, 52), iar din minutul 72 au trecut în avantaj prin reuşita lui Culda. Olimpia nu s-a lăsat, iar Chivari a bătut excelent o lovitură liberă de la 25 de metri (min. 83), stabilind şi scorul final de 3-3.

– Olimpia: Sălăjan – M. Csik, Unlu, Şoproni, Bîgiu, R.Pop, Goţ, D. Tamaş, Chivari, Csovasi, Ştef. Au mai intrat Nemeş, Nagy, Virag, N. Filimon. Antrenor: Lulu Dragomir.

Turneul final a Cupei Federaţiei este programat să înceapă marţi la Mogoşoaia.

Clasamentul final din Alba Iulia: 1. Olimpia – 7p, 2.Unirea – 6p, 3. LPS Suceava – 3p, 4. UTA Arad – 3p.