Julia Kurtinecz, de la LPS Satu Mare, campioană la spadă

Simona Pop: Sala este plină de copii, depinde de noi cum îi ajutăm și îi îndrumăm mai departe

În această perioadă, la București se desfășoară Campionatele Națională de scrimă dedicate copiilor. Miercuri s-a desfășura și proba fetelor la spadă U11. Aici, LPS Satu Mare a obținut medalia de aur prin Julia Kurtinecz.

Câștigătoarea titlului național al fetelor la spadă U11, Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) nu a avut probleme deosebite în concurs. În semifinalele probei ea a eliminat-o cu 8-3 pe Carina Belu (CSȘ Steaua), dar în finală a dat peste o ”nucă tare” – Patricia Topîrceanu (CSȘ Quarto București). Patricia a eliminat- în semifinale, cu 8-5, pe Denisa Crișan, de la CS Satu Mare, iar în ultimul act a intrat la fel de decisă să câștige pe cât era și adversara sa. Finala dintre Julia și Patricia a fost disputată, iar câștig de cauză a avut sătmăreanca, care s-a impus cu 8-6 și a câștigat titlul național. Medaliile de bronz au ajuns la Denisa Crișan (CS Satu Mare) și Carina Belu (CSȘ Steaua București).

Alte sătmărence: Scheffler Imola (LPS) – locul 9, Farcas Maia (CS) -14, Kovacs Kamilla (CS) – 31, Franczia Lilla (CS) – 34, Tankoczi Fruzsina (CS) – 35, Silaghi Erika (CS) – 43, Miruna Șulea (CS) – 48.

Tot miercuri s-a desfășurat și concursul de U13 la spadă individual. LPS Satu Mare a obținut și aici două medalii.
Semifinalele concursului feminin de spadă la categoria U13 au fost exclusiv ”provinciale”,  cu sportive din Satu Mare, Constanța și Brașov. În cele două întâlniri, Jazmin Ilyeș (LPS Satu Mare) a dispus de Maria Văleanu (ACS Prima Spadă Constanța) cu 10-5 după un meci pe care l-a controlat, iar Diana Crețu (CSM Corona Brașov) a reușit să o învingă la mare luptă pe Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare), cu 10-9. Finala dintre Diana Crețu și Jazmin Ilyes a fost dominată de Diana care a câștigat cu 10-4 și este campioana națională a categoriei U13. Medaliile de bronz au fost obținute de Maria Văleanu (ACS Prima Spadă Constanța) și Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare).

Alte sătmărence: Alexandra Chira (CS) – locul 21, Haller Anna (LPS) – 24, Nyisztor Barta Krisztina (CS) – 42, Tarța Patricia (CS) – 50, Șipoș Antonia (CS) – 53, Bogdan Rebeka (LPS) – 58, Grebur Eszter (LPS) – 60.

Spada sătmăreană este antrenată de Szabo Rudolf, Adrian Szilagyi, Francisc Csiszar, Nagy Lehel, Simona Surducan, Adrian Pop.

A mai rămas probele masculine de spadă, până pe 25 iunie.

Atașat acestui articol avem o poză cu delegația sătmăreană prezentă la București. Poza a fost postată de campioana olimpică Simona Pop în mediul online cu următorul mesaj: “O poză care îmi dă speranțe mari. Satu Mare la Campionatul Național de copii 2022. Sala este plină de copii, depinde de noi cum îi ajutăm și îi îndrumăm mai departe.”

KARTING

Careieni pe podium la un concurs la Bacău

Zilele trecute, Cercul de Karting de la Clubul Copiilor Carei şi u AS Kart Racing Carei au participat la Concursul Naţional de Karting Şcolar Micul Pilot 2023, etapa a III, organizat de către Palatul Copiilor Reşita în parteneriat cu Palatul Copiilor Craiova.