Judokanii din Satu Mare au cucerit mai multe medalii

Judoka sătmăreni au participat la sfârşit de săptămână la diferite concursuri şi s-au întors acasă cu medalii preţioase. Le vom lua pe rând în cele ce urmează.

8 medalii pentru elevii antrenorului Mihaly Terely

Judoka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare au obţinut 8 medalii la Oradea, la turneul Internaţional dotat cu Cupa Bihorului. Elevii antrenorului Terely Mihály au luptat alături de judoka din Ungaria, Serbia, Republica Moldova şi bineînţeles, România. Trei dintre ei şi-au câştigat categoriile lor şi au obţinut medalia de aur.

Rezultate:
• Loc 1: Emanuel Borca (U10, 27 kg), Elias Borca (U12, 46 kg), Erin Oros (U14, 44 kg)
• Loc 2: Thiruvadi Alesszia (U12, 36 kg) Szilágyi Emma (U14, 57 kg)
• Loc 3: Oroszi Stefánia (U12, 36 kg) György Orsolya (U16, 63 kg), György Bettina (U16, +70 kg)

Elevii antrenorului Marian Halas, pe podium la Oradea şi Bucureşti

Judoka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare au avut o evoluţie foarte bună în Oradea la Turneul Internaţional Cupa Bihorului, la care au participat 420 de sportivi de la mai multe cluburi din ţară şi străinătate.

Elevii antrenorului Marian Halas au obţinut cinci medalii de aur şi câte două de argint şi bronz. Tot în weekend, Adina Micaş (U18, +70 kg) a participat la un Turneu Internaţional care a avut loc la Bucureşti, unde a obţinut medalia de bronz. Ea va reprezenta săptămâna viitoare România la Campionatul Balcanic U18, care va avea loc în Macedonia.

Rezultatele de la Oradea:
• Loc 1: Mia Gătina (U10, 20 kg), Denis Fiscusan (U10, +42 kg), Yannis Creţu (U10, 42 kg), Rafael Ursu (U12, 42 kg), Alesia Micaş (U14, 40 kg)
• Loc 2: Iannis Marina (U12, 38 kg), Bíró Denisa (U14, 48 kg)
• Loc 3: Anisia Halas (U12, 28 kg), Rareş Gătina (U14, 34 kg)

Aur şi argint pentru cubaneza Margaret Jane Tamayo

La sfârşit de săptămână a avut loc în weekend o etapă de Cupă Europeană organizată de Federaţia Română de Judo, competiţie rezervată cadeţilor şi juniorilor. CS Judo Master Satu Mare a produs surpriza la categoria U19. Cubaneza Margaret Jane Tamayo, antrenată de Pelcz Attila a reuşit la doar 17 ani să se impună la U18 după ce a învins sportive din loturile naţionale ale României şi Serbiei. Iar toate victoriile au fost obţinute prin ippon. Din păcate sportiva de la Judo Master Satu Mare a suferit o accidentare în finală .

”Nu am vrut să o las să lupte a doua zi într-o categorie de vârstă superioară, la U21, dar Margaret este o adevărată luptătoare, şi-a dorit să concureze. Iar în a doua zi a ajuns în semifinale unde a fost învinsă de o judoka din echipa naţională legitimată la Cluj-Napoca şi a concurat apoi pentru medalia de bronz. A reuşit să câştige medalia de bronz şi la o vârstă mai mare U21 şi a câştigat în 25 de secunde cu o sportiva din echipa naţională a Serbiei prin ippon. A fost un bronz nesperat dar binemeritat” a declarat antrenorul Pelcz Attila.