Judoka de la Unio au participat la patru competiţii

judoSecţia de judo de la CS Unio Satu Mare a avut sportivi la patru concursuri la sfârşit de săptămână. Două dintre ele s-au desfăşurat în Ungaria, iar două în România.

La Oradea a avut loc Campionatul Naţional Under 23 unde am avut trei sportivi. Din păcate sătmărencele nu au prins o zi bună, vorbim aici de Mercedes Czerlau, Jennifer Czerlau şi Mihaela Faur.

La Cluj-Napoca (foto) s-a desfăşurat Cupa Transilvaniei, iar categoria de Under 14 a contat şi pentru faza de zonă a Campionatului Naţional. La U14, Stan Dominic (46 kg) şi Sergiu Oprea (55 kg) au urcat pe prima treaptă a podiumului, iar Raul Oprea (66 kg) pe treapta a treia. Cei trei s-au calificat la finala programată peste trei săptămâni la Miercurea Ciuc. La U16, Jennifer Czerlau (63 kg) a luat aurul, iar Emanuel Vaida (+81 kg) a terminat al doilea.

Lângă localitatea Szeged (Ungaria), a avut loc un concurs internaţional dedicat copiilor. Aici i-am avut pe Luca Felber, locul 3 la 45 kg U12 şi pe Cris Felber, locul 7 la 41 kg U12.

Tot în Ungaria s-a ţinut în week-end un concurs de masters. CS Unio a fost reprezentat de Attila Pelcz care a terminat pe locul 3 la 100 kg.

Urmează Cupa României de la sfârşit de săptămână care se va desfăşura la Poiana Braşov. Secţia de judo de la Unio este antrenată de Mihaly Terely, Doina Czerlau şi Ramona Igna.