Judo Master Satu Mare a participat la primele concursuri din an

Sportivii de la Judo Master Satu Mare au participat în weekend la primele două concursuri din anul 2019. La Cluj-Napoca s-a organizat o fază de zonă a Campionatului Național U14 și U16, campionat care-și va disputa finala la Satu Mare în luna martie.

Clubul sătmărean a obținut patru calificări în finala de U16. Jeremos Lehel a încheiat pe locul 2 la -60 kg, la fel și Raul Oprea la +81 kg. Cristina Mureșan a terminat pe locul 3 la -70 kg, la fel și Răzvan Timoc la -81 kg.

Cei mici din cadrul clubului, de 8 și 10 ani au participat în weekend în Slovacia la Grand Prix Banska Bystrica, un concurs mare unde doar în prima zi au concurat 600 de sportivi, iar duminică încă 300 reprezentând 12 țări. Alexia Timoc a cucerit medalia de aur la U11, 24 kg, iar Remus Ardelean medalia de bronz la U11, 24 kg. Nagy Erick a încheiat pe locul 5 la 24 kg, iar la U13, Gabriel Olah a obținut medalia de argint la 30 kg după patru lupte.

Sportivii sătmăreni sunt antrenați de Attila Pelcz. De la el am aflat că recent s-a deschis o secție de judo la Carei. Deocamdată sunt 30 de sportivi care învață tainele acestui sport. La Carei antrenează și Hajlak Jozsef, un fost mare campion în acest sport.