Judeţul Satu Mare rămâne fără echipă în Cupa României

Unirea Tăşnad, eliminată de Minaur Baia Mare în faza a doua

Tăşnădenii au purtat noul echipament alb complet

Stadionul “Viorel Mateianu” a găzduit miercuri meciul eliminatoriu dintre Minaur Baia Mare şi Unirea Tăşnad. El a contat pentru faza a doua din Cupa României. Iar mai departe merge echipa din Baia Mare, învingătoare miercuri cu 3-1 (1-1).

Bocaci a deschis scorul dintr-un penalty, în minutul 9, pentru ca Stanciu să transforme şi el o lovitură de pedeapsă, 20 de minute mai târziu. Adrian Ciul a văzut al doilea cartonaş galben la vreo 10 minute după pauză, iar Unirea a evoluat cu un om mai puţin timp de aproape o repriză. Minaur a obţinut pe final calificarea în faza a treia. La un corner bătut de pe dreapta de Sabadîş, se respinge în stânga. Urmează o nouă centrare la bara a doua de unde Feraru trimite plasat cu capul în poartă. Sabadîş a stabilit scorul final în prelungirile partidei, Minaur Baia Mare – Unirea Tăşnad s-a încheiat 3-1.

Minaur Baia Mare: Danciu – Lihet, Kis, David, Lupu (Boje, min. 62), Duruş, Balmoş (Sabadîş, min. 71), Giurgiu, Bococi, Şerban, Feraru (Borota, min. 86). Antrenori: Dorin Toma şi Vlad Ungureanu.

Unirea Tăşnad: Gorbe – Palinceac, Varga, Bălău, Ciul, R. Silaghi, Stanciu (Cocian, min. 60), Cubaş, Szekely (L. Vincze, min. 65), Nemeş, D. Vincze (R. Pop, min. 82). Antrenori: Cristi Popa şi Ovidiu Suciu.

Altfel, este pentru prima dată în ultimii 8 ani când judeţul Satu Mare nu mai are echipă începând cu faza a treia a Cupei României. În faza a doua a ediţiei 2010-2011, Someşul Oar pierdea pe stadionul Someşul cu Luceafărul Oradea, scor 1-4.

Unirea Tăşnad îşi va afla vineri, 17 august, după ora 13:30, programul din sezonul 2018-2019 al Ligii a 3-a.