Joc foarte bun, victorie confortabilă a handbaliştilor

CSM Satu Mare – HC Piteşti 33-24 (19-9)

handbalPrivit ca un derby al etapei, meciul dintre CSM Satu Mare şi HC Argeş Piteşti nu a avut practic istoric. Echipa sătmăreană, cu un joc foarte bun, mai ales în prima repriză, a dominat categoric meciul şi a obţinut o victorie confortabilă. Iar cu cele 3 puncte ne-am asigurat, deocamdată, locul 2 în serie.

Handbaliştii sătmăreni au început foarte bine meciul şi în minutul 5 tabela de marcaj a indicat un 4-0 pentru CSM. Apoi, în minutul 8 echipa sătmăreană a condus cu 7-1, după care, treptat diferenţa a crescut până la 10 goluri, 16-6 (min.24), sau chiar la 11 goluri,18-7 (min.28). Toate acestea pe fondul unui joc foarte bun al grupării sătmărene, cu o apărare atentă, cu atacuri şi contraatacuri rapide, cu combinaţii variate pe semicerc, cu aeriene spectaculoase etc.

În partea a doua, câţiva dintre obişnuiţii titulari au rămas pe bancă, iar cei din teren au jucat relaxat, încercând, uneori, rezolvări individuale. Dar, chiar şi aşa, am văzut handbal de calitate, mai ales că oaspeţii au evoluat cu mai multă determinare.

Au marcat: Rogoz 8, Morar 7, Petruş 4, Lupşe 3, Mateş 3, Alisie 3, Varga 2, Mureşan 2, Vastag 1. Au mai jucat: Raul Pop, Baros, Cioroiu şi Pogyină.

Handbalul, cea mai bună secţie a CSM-lui

La final mai vrem să adăugăm câteva rânduri care nu sunt legate neaparat de meciul de duminic. Vrem să spunem doar că, dacă este vreo secţie care merge bine la CSM Satu Mare, atunci aceasta este cu siguranţă cea de handbal. Cu puţin noroc, cu mai mulţi bani care să dea o siguranţă jucătorilor şi antrenorilor, echipa de handbal s-ar putea bate cu succes pentru câştigarea seriei şi, implicit, pentru promovarea în prima ligă a României. Dar orgoliile, ambiţia prostească în fond, a dus la exarcerbarea unor rivalităţi străine sportului care fac mult rău activităţii clubului.