Irina Begu merge în turul doi la Indian Wells

Debut cu dreptul al României la Indian Wells. Irina Begu (36 WTA) s-a calificat în turul secund al turneului din California după ce a învins-o pe Aleksandra Krunic (47 WTA, din Serbia), scor 3-6, 6-4, 6-1.

Partida a durat o oră și 44 de minute. Irina a început mai slab, a cedat primul set, l-a câștigat destul de greu pe al doilea și a defilat în ultimul set pe care l-a câștigat cu 6-1. În runda urmatoare, Begu o va întâlni vineri pe Karolina Pliskova (locul 5 WTA si cap de serie 5). Pentru calificarea în turul 2, Irina Begu va primi 25.465 de dolari și 35 de puncte WTA.

Tot în primul tur, Niculescu și Cîrstea s-au întâlnit joi după încheierea ediției, la fel și Mihaela Buzărnescu (38 WTA) cu nord americanca Jennifer Brady (81 WTA). Într-un alt meci din turul 1, japoneza Naoimi Osaka a învins-o pe rusoiaca Maria Sarapova cu 6-4, 6-4.

Simona Halep, locul 1 WTA, o va întâlni în turul doi pe Krystina Pliskova (Cehia/ 77 WTA). Meciul va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbătă. La fel și Marius Copil care, în turneul masculin îl va întâlni pe Peter Polansky (Canada/ 131 ATP).