Învinși deși au condus aproape tot meciul

CSM Satu Mare – HC Vaslui 24-25 (12-10), în ultima etapă a turului Ligii Naționale

handbalHandbaliștii de la CSM Satu Mare au terminat joi turul Ligii Naționale. În etapa a 13-a au evoluat pe teren propriu împotriva celor de la HC Vaslui. Am asistat la un meci intens, sătmărenii au punctat la capitolul impresie artistică și păcat că într-un final contează doar rezultatul. CSM Satu Mare a condus aproape tot meciul însă s-a văzut a fi învinsă în ultimele secunde.

Prima repriză, una memorabilă pentru elevii antrenați de Iuliu Varady. Am punctat rapid de două ori pe contraatac prin Morar și Bejinariu, iar oaspeții s-au ținut în permanență scai de noi. După doar 10 minute, scorul era 6-4 pentru echipa noastră, am condus și la trei goluri (11-8, min. 21), iar la pauză, CSM a intrat cu un avantaj de două goluri. Un mare merit îl are și portarul Cioroiu, care fără să exagerăm, a avut vreo 15 intervenții în prima repriză.

Nu s-a schimbat aproape nimic în repriza a doua, la ritmul de joc, sătmărenii au continuat să arate un joc bun, spre deliciul celor aproximativ 250 de spectatori prezenți în sala LPS “Ecaterina Both”. CSM a condus până prin minutul 45, când vasluienii au egalat la 17. Am preluat din nou inițiativa, însă finalul de joc s-a dovedit a fi unul de coșmar pentru băieții noștri. Am fost egalați la 22 (min. 55), după care HC Vaslui a condus pentru prima dată, un minut mai târziu. CSM a egalat la 23 prin Campar, și-a luat un avans de un gol prin reușita lui Trifunovic, iar când s-a intrat în ultimele 30 de secunde de joc, scorul era 24-24. Antrenorul CSM-ului a cerut time out, într-un moment în care echipa sa se afla în atac. N-a dat roade schema pusă la cale, sătmărenii au pierdut mingea, oaspeții au pornit pe contraatac, moment în care jucătorul Campar l-a tras de mână pe un vasluian, a văzut cartonașul roșu și albastru, iar oaspeții au înscris de la 7 metri prin A. Popescu. Mai erau 10 secunde… însă inutile.

HC Vaslui s-a impus în etapa a 13-a, deși a condus doar de două ori. Oricum, merită felicitări și sătmărenii pentru efortul și jocul oferit.

CSM Satu Mare: Morar 5, Stan 5, Trifunovic 5, Bejinariu 4, Campar 3, Munea 1, Olah 1. Au apărat: Cioroiu și Orban. Au mai jucat: Mateș, Rogoz, Mureșan.