Înfrângere rușinoasă în urma căreia sătmărenii au coborât pe loc retrogradabil (Update)

Dunărea Călărași – Olimpia Satu Mare 5-1 (2-1)

Așa cum am anticipat, Olimpia a fost învinsă la Călărași de formația gazdă, Dunărea. Dat fiind scorul la care a pierdut formația sătmăreană, 1-5, putem spune că este vorba de o înfrângere rușinoasă, usturătoare. O înfrângere care trimite Olimpia pe locul 16 în clasament, o poziție de pe care, la final de sezon, se retrogradează în L3.

Totuși, până la final de sezon mai este destulă vreme, așa că este prea devreme să vorbim despre retrogradare. Dar despre situația tensionată de la Olimpia putem vorbi și e nevoie și de un semnal de alarmă, de decizii rapide, ferme, pentru a curma actuala stare de lucru de la clubul sătmărean. Altfel, în scurt timp, lucrurile se pot complica rău de tot.

Meciul de la Călărași nu a avut practic istoric. Formația gazdă a dominat în mare parte meciul dar a deschis scorul destul de târziu, în minutul 40 când Silviu Pană, fost jucător al Olimpiei în sezonul trecut, a marcat cu un șut de la 16 metri. Două minute mai târziu călărășenii au majorat scorul prin Missi Mezu, intenaționalul din Gabon executându-l pe portarul Olimpiei cu un șut din marginea careului mic. Olimpia reduce din handicap în minutul 44 prin Lusamba, șut din 10 metri și se părea că meciul se va relansa. Dar nci vorbă și, la puține minute de la reluare (min. 51), Drăghiceanu l-a învins pe portar cu un șut de la 14 metri. Iar la toate cele trei goluri a greșit flagrant Ciprian Duruș motiv pentru care a și fost schimbat.

În minutul 64 gazdele au majorat scorul la 4-1 prin V. Munteanu după o acțiune personală finalizată din careul mic după ce l-a driblat și pe portarul F. Muntean. Scorul final l-a stabilit V. Alexandru (min. 69) cu o lovitură de cap după o centrare la care fundașii noștri au fost spectatori.

În acest timp, resemnați parcă, jucătorii Olimpiei s-au limitat la un joc steril, fără consistență în atac, fără ocazii. Și, potrivit unor martori oculari, buni cunoscători ai fotbalului, dacă Dunărea ar fi câștigat la o diferență și mai mare, n-ar fi fost nicio mirare. De unde oare această impresie?!

Dunărea: Lungu (cpt.) – Ţenea, Mardare, Şandru, Tomozei, V. Munteanu, Preoteasa, Pană, Kanda, Drăghiceanu (75 Danciu), Missi Mezu (68 V. Alexandru). Antrenor: Dan Alexa.

Olimpia: F. Muntean – Duruş (60 Ayoub), F. Mureşan (cpt.), Copaci, Bura (25 Rus), Villand, Cubaş, V. Pop, D. Lukacs, Brata (71 Szasz), Lusamba.
Rezerve neutilizate: Şuta – Cocian, Nemeş, Jurj. Antrenor secund: Daniel Florea.

Selymesi a urmărit meciul din tribună

Trimis de arbitru în tribună, pentru proteste repetate, la meciul Olimpiei cu CS Afumați, antrenorul Tiberiu Selymesi a fost suspendat de FRF și nu a luat loc pe bancă sâmbătă, la Călărași. Ex internaționalul a stat în tribună, în spatele băncii de rezerve, iar rolul lui bancă a fost preluat de secundul Daniel Florea.

Mai precizăm că în absența unui reprezentant al staff-lui administrativ al Olimpiei, rolul de delegat l-a îndeplinit Cosmin Iuhas.