Înfrângere rușinoasă a handbaliștilor, în fața unei echipe din coada clasamentului

HCM Sighișoara – CSM Satu Mare 34-31 (13-16)

handbalÎnfrângere surprinzătoare, supărătoare, rușionoasă chiar, a handbaliștilor sătmăreni, la Sighișoara, în fața echipei Handbal Club, una din codașele clasamentului Diviziei A. Echipa sătmăreană a fost învinsă cu 34-31 (13-16) și a coborât un loc în clasament, de pe 2 pe 3. Prima repriză a aparținut elevilor lui Nicolae Istrate care au condus pe tot parcursul ei, la o diferență consistentă uneori, 10-4 (min. 18), 12-6 (min. 21) terminând în avantaj prima parte, scor 16-13.

Repriza a doua a fost una catastrofală pentru echipa sătmăreană, poate cea mai slabă din actuala ediție de campionat. Lipsiți de aportul lui Clipea, accidentat în prima parte, sătmărenii au evoluat foarte slab, cu mari greșeli în apărare și cu atacuri sterile, finalizate prost, cu șuturi slabe sau alături de poartă. Echipa gazdă n-a stat mult pe gânduri, a refăcut diferența pas cu pas, a egalat în minutul 42, scor 22-22, după care s-a desprins și a câștigat cu 34-31, victorie nesperată la început nici măcar de sighișoreni.

“Nu pot să-mi explic înfrângerea, dar mai ales jocul foarte slab al unor dintre jucători. N-am cum să-i scuz pe jucătorii mei, dar cer scuze sătmărenilor pentru înfrângerea suferită“ ne-a spus după meci Istrate.

Au marcat: Olah 9 (dar adversarul lui direct a înscris 12 goluri), Clipea 7 (toate în prima repriză), Mureșan 5, Ungar, Morar 3, Udriștioiu 2, Mateș 2. Au mai jucat Cioroiu, Pogyină, R.Pop și Jurj.

Etapa viitoare CSM joacă acasă cu Unit Alba Iulia.