Înfrângere pe teren propriu, după un joc slab al sătmărenilor

CSM Satu Mare – HC Pitești 21-26 (10-12)

handbal

Joc slab al handbaliștilor sătmăreni în disputa cu HC Argeș Pitești. N-a mers în acest meci nici atacul, nici apărarea echipei sătmărene așa că înfrângerea este firească. Sau, mai bine spus, oaspeții, cu o echipă mobilă, agresivă în sensul bun al cuvântului și cu o bună circulație a balonului, au câștigat meritat.

Sătmărenii au de partea lor scuza absenței lui Chira, accidentat în timp ce portarul Cioroiu a evoluat puțin, tot din cauza unei accidentări.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 12-13 minute când cele două echipe s-au aflat la egalitate. Apoi, pe fondul unor mari ratări ale sătmărenilor, 6 situații clare pe semicerc, plus 2 lovituri de la 7 metri executate superficial, ratate evident, a unor mari greșeli în apărare, oaspeții au preluat conducerea și au încheiat prima repriză în avantaj, scor 12-10.

Prima partea reprizei secunde a fost una de coșmar pentru handbaliștii sătmăreni. Ei au marcat în primele 13 minute doar 2 goluri, oaspeții 7, așa că scorul a ajuns la un moment dat 19-12 și 20-13 în favoarea piteștenilor. Finalul a fost ceva mai echilibrat, sătmărenii au redus din handicap, iar meciul s-a încheiat cu victoria meritată a oaspeților, scor 26-21. Au marcat pentru CSM: Jurj 5, Morar 4, Clipea 4, Mateș 3, Ciaca 2, Ungar 1, A.Pop 1, Tătăran 1. Au mai jucat Cioroiu, Pogyină, Santeiu, Mureșan și Tătar.

Diviza A se întrupe până la jumătatea lunii aprilie. Următorul meci pentru CSM este programat să se joace în 17 aprilie, în deplasare la Universitatea Cluj.