Înfrângere la limită pentru fotbaliștii sătmăreni

olimpiaLotul Olimpiei a fost sâmbătă seara în Ungaria, la Kisvarda acolo unde a disputat un amical cu echipa locală, ocupanta locului secund în Liga a II-a din țara vecină. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1, după ce Olimpia a condus cu 1-0.

Formația sătmăreană a dominat începutul de meci și a deschis scorul destul de devreme, în minutul 16. După o fază lucrată de Bura și Mărkuș, balonul a ajuns la Ianc care a fost faultat în suprafața de pedeapsă. Arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă transformată cu siguranță de căpitanul Iuhas.
Gazdele au restabilit egalitatea tot în urma unei lovituri de pedeapsă, transformată de Eros, în minutul 36, după un fault comis în careu de Kanalos.

În debutul reprizei secunde Faur, liber în careu, a ratat o bună ocazie de aduce Olimpia în avantaj. A venit apoi rândul lui Brata și Munteanu să încerce să marcheze, în minutele 59 și 68, cu șuturi din afara careului. De fiecare dată însă portarul de la Kisvarda, a avut intervenții bune și a parat șuturile celor doi. Scapată cu fața curată după aceste faze echipa gazda, înscrie un gol, cel al victoriei, în minutul 79. Autorul golului a fost Minezis, care, scăpat în careu, l-a driblat pe Șuta, și a înscris în poarta goală.

– Kisvarda: Ryhanmry – Vari, Izing, Pupuner, Fodor, Bugi, Lucon, Eros, Dilczeg, Rajozi, Cseri. Au mai jucat Lizni, Grune, Lazan, Minezis, Kulnar, Nagy, Karzta, Erzlahi.
– FC Olimpia: Șuta – Muntean, Mureșan, Heil, Iuhas, Ianc, Onicaș, Kanaloș, Bura, Brata, Markuș. Au mai jucat Tătaru, Ciul, Rus, Faur, Nemeș.
Au lipsit, din motive medicale, Bâgiu, Lukacs și Sălăgeanu, Buhăescu și Takacs.

Deocamdată clubul sătmărean nu a ajuns la o înțelegere cu cei de la Kisvarda pentru un cantonament de cinci zile în Ungaria. Sătmărenii s-au întors sâmbătă acasă, se mai poartă discuții legate de acest cantonament. Dacă nu se va ajunge la o înțelegere, Olimpia va rămâne să se pregătească pe plan local, iar miercuri va juca un meci amical la Carei cu Victoria.