Înfrângere în ultimul meci din sezonul regulat

“U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare 77-65 (36-37)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au terminat vineri sezonul regulat din Liga Națională. În etapa a 18-a au evoluat în deplasare la Universitatea Cluj-Napoca.

Jose Araujo a început meciul cu Reed, Olah, Laza, Tavic și Baltic. Primul sfert a fost unul echilibrat, iar la finalul lui, gazdele aveau un avantaj de trei puncte. Sătmărencele s-au descurcat mai bine în sfertul secund, evidențiata fiind americanca Reed care avea 18 puncte marcate și 4 recuperări după primele 20 de minute. CSM Satu Mare a condus la pauza mare cu un punct, scor 37-36. Dar cam atât a fost. Clujencele au ieșit mai puternice de la vestiare și au reușit să câștige ambele sferturi. Într-un final ”U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare s-a terminat 77-65 (23-20, 13-17, 24-14, 17-14).

Au jucat:
”U” Cluj-Napoca: Mandache 18, Ross 13, Butulija 12, Denson 11, Agunbiade 11, Voica 6, Irimia 6. Antrenor: D. Petricevic.
CSM Satu Mare: Reed 26, Olah 12, Baltic 9, Ferenczi 8, Laza 6, Batey 4, Szmutku. Antrenor: Jose Araujo.

Rezultate din etapa a 18-a:
• Phoenix Galați – Sepsi 54-85
• Poli Iași – CSBT Alexandria 58-78
• “U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare 77-65
• ICIM Arad – Sirius Tg. Mureș 90-69

Olimpia Brașov – CSM Târgoviște se joacă sâmbătă de la ora 18:00.

Așadar, în campionatul național urmează minicampionatul locurilor 1-6 și 7-10, după care primele 8 vor juca în playoff.

Pentru CSM Satu Mare urmează Final 8 Cupa României, competiție programată pentru perioada 8-11 februarie. Sătmărencele vor juca în primul meci, pe 8 februarie, contra echipei CSM Târgoviște. Dar vom reveni cu detalii.