Înfrângere cu gust amar pentru handbaliștii sătmăreni

CSM Satu Mare – Poli Timișoara 22-23 (11-11)

handbalSala LPS “Ecaterina Both” a găzduit miercuri meciul dintre CSM Satu Mare (locul 13) și Poli Timișoara (locul 12), din etapa a 7-a a Ligii Naționale de handbal masculin. O rundă în care speram că vom obține primele puncte, dar chiar și un avantaj de șase goluri în repriza secundă, nu-ți garantează succesul.

CSM Satu Mare continuă “tradiția”. Începe excelent meciul, dar îl termină în genunchi. O primă parte deloc agitată. Am stat destul de bine atât în apărare cât și în atac. Probleme ne-au pus extremele oaspeților, extrem de active. La fel și ploaia, care a întrerupt jocul de câteva ori pentru a permite ca podeaua din sală să fie ștearsă.

După un prim atac, Morar a modificat primul tabela, iar apoi au mai înscris Bejinariu și același Morar. Aveam 3-0 după șase minute de joc, moment în care a venit primul gol al oaspeților. A ieșit mult în evidență și portarul Cioroiu cu câteva intervenții excelente. Dar bănățenii s-au ținut scai de sătmăreni, au egalat la 6 (min. 13), iar după un time-out solicitat de antrenorul Iuliu Varady, s-a jucat de la egal la egal. Tabela indica o remiză după prima repriză, scor 11-11. Dar puteam intra în avantaj la pauză dacă Bejinariu era atent și nu pierdea mingea în apărare, când CSM Satu Mare urma să construiască un atac (min. 29). Mingea i-a fost furată jucătorului sătmărean, iar Timișoara a egalat la 11.

Începutul reprizei secunde avea să fie unul excelent pentru sătmăreni. Lazic a marcat rapid de două ori, iar după zece minute de joc CSM Satu Mare conducea cu 18-12 (min. 40). Din nou s-a remarcat și portarul Cioroiu. Dar cam atât a rezistat echipa noastră. Oaspeții au început să reducă din diferență, sătmărenii nu au mai înscris o prioadă mai lungă. Așa se face că după alte zece minute, scorul de pe tabelă era 20-20 (min. 50). Iar Pejovic duce Poli Timișoara în avantaj pentru prima dată (min. 53). Finalul avea să fie unul intens. CSM a egalat la 21 prin Stan, oaspeții au răspuns prin două goluri, iar Lazic a înscris ultimul pentru echipa noastră. Era 22-23 (min. 59), moment în care sătmărenii și-au încercat norocul prin ultimul atac. Cu o apărare agresivă, timișoreanul Lasica Marko a văzut cartonașul albastru, iar CSM a primit o lovitură de la 7 metri. Dar aruncarea lui Lazic, jos, în partea dreaptă, a fost deviată de portar în afara terenului. Și după ce a condus aproape 50 de minute, CSM Satu Mare nu a obținut nici măcar un egal, Timișoara a câștigat cu 23-22.

Au marcat pentru CSM Satu Mare: Munea 6, Morar 5, Lazic 5, Bejinariu 3, Olah 1, Stan 1, Crăciun 1. Au mai jucat: Cioroiu, Orban (portari), Mateș, Rogoz, Mureșan, Suciu.

Au marcat pentru Poli Timișoara: Lasica 6, Pejovic 5, Simovic 5, Marjanovic 5, Milosevic 1, Fenici 1.

CSM Satu Mare rămâne fără punct după primele 7 etape. Și rămâne pe penultimul loc în clasament urmând ca în etapa a 8-a să joace pe terenul echipei CSM Făgăraș, ocupanta ultimului loc (12 octombrie).