Handbaliştii sătmăreni au suferit a cincea înfrângere consecutivă

CSM Satu Mare – Potaissa Turda 24-29 (11-14)

handbalHandbaliştii de la CSM Satu Mare au suferit a cincea înfrângere din campionat din tot atâtea meciuri disputate. Sâmbătă, în faţa unei săli pline, CSM Satu Mare a fost învinsă, scor 29-24 (14-11) de Potaissa Turda, echipă care ocupă, în momentul de faţă, locul 2 în Liga Naţională.

Sătmărenii, care s-au străduit, nu-i vorbă, dar nu au avut nicio şansă în faţa unei echipe care a funcţionat bine în ambele faze, atac şi apărare. Iar când echipa sătmăreană s-a apropiat la două goluri, urmau 2-3 minute excelente al oaspeţilor care se distanţau imediat la 4-5 goluri. Cam aceasta este şi diferenţa de valoare dintre cele două echipe. Oricum, am asistat la un meci frumos, de o bună calitate, iar la spectacol şi-a adus contribuţia şi echipa sătmăreană. Totuşi, noi sperăm că, în viitorul apropiat, înainte de a ne întreba dacă investiţia făcută în handbal este meritată sau nu, vor veni şi victoriile pentru CSM Satu Mare.

Savici înjurat

În echipa oaspete a evoluat Nenad Savici, fost component al CSM-lui sătmărean în urmă cu 4-5 ani şi care a lăsat o bună impresie cât a evoluat pentru echipa noastră. El a părut foarte nervos pe parcursul primei reprize când a şi fost eliminat de 2 ori. După meci, stând de vorbă cu el, am aflat şi motivul nervozităţii. La început de meci, Savici a fost înjurat în limba sârbă de de un spectator din tribună, moment în care a avut acele ieşiri.

Regretabilă această manifestare a spectatorului cu pricina îndeobşte pentru că, noi sătmărenii, suntem recunoscuţi ca oameni cu bun simţ.

Au jucat pentru CSM: Cioroiu, Orban, Lazici – 8, Mateş – 1, Rogoz -1, Bejenariu – 2, Munea – 2, Crăciun – 2, Suciu – 1, Olah – 2, Dinescu – 2, Stan – 3, Mureşan, Morar, Baros.