Handbaliștii la a doua înfrângere în campionat

HC Argeș Pitești – CSM Satu Mare 29-24 (13-13)

handbal (1)În cea de-a 6-a etapă a Divziei A la handbal masculin, Seria B, CSM Satu Mare a jucat joi în deplasare cu HC Argeș Pitești, unde a pierdut la cinci goluri diferență. Sătmărenii au avut o primă repriză foarte bună, au condus în dese ori.

Vorbeam de prima parte. Elevii antrenorului Nicolae Istrate au intrat foarte bine în meciul contra piteștenilor. După 7 minute de joc conduceau cu 5-1. Au început să marcheze însă și gazdele, ceva mai încet, dar au reușit să apropie de CSM. Ne-am aflat în avantaj 9-4 (min. 15), apoi 13-10 (min. 25), iar sătmărenii nu au mai reușit să marcheze în ultimele 5 minute ale primei părți, astfel că s-a încheiat 13-13.

Reveniți de la vestiare, jucătorii ambelor echipe au jucat de la egal la egal până în minutul 38 când CSM a avut doi eliminați (Santeiu și Tătar). De la 18-17, gazdele și-au mărit avantajul, în cele două minute de inferioritate pentru CSM, la 21-17, iar victoria piteștenilor a început să se contureze.

HC Argeș a câștigat meciul cu 29-24 și rămâne cu o singură înfrângere în campionat. Sătmărenii au înregistrat a doua înfrângere consecutivă și rămân cu 12 puncte după 6 meciuri.

În jocul sătmărenilor s-au remarcat: Pogyină – 10 intervenții, Jurj – 8 goluri, A. Pop, Clipea, Morar câte 3 goluri, Mateș și Ungar câte două goluri, Tătar, Chira și R. Pop câte un gol. Au mai evoluat Santeiu, Tătăran și Erdos.

”Am avut un meci dificil cu Argeș, mulți jucători nu au prins o zi tocmai bună. Printre ei îi pot enumera pe Chira care a avut un singur gol marcat, din 7 metri, iar portarul Pogyină a avut doar două intervenții în repriza a doua, față de opt în prima parte. Totul s-a rupt când am jucat mai puțin cu doi oameni. S-a simțit și absența jucătorilor accidentați”, ne-a declarat Istrate. Aici menționăm că CSM, în întreaga partidă, a avut 6 eliminări, iar gazdele 3 eliminări.

Odată cu sfârșitul etapei a 6-a, echipele din Divizia A, Seria B intră într-o mică pauză. Următorul meci al sătmărenilor este programat să se joace în Satu Mare, în 10 noiembrie contra Universității Cluj. Tototodată, Nicolae Istrate ne-a declarat că și-ar dori câteva meciuri amicale în această perioadă. Încă nu este nimic stabilit, însă CSM s-ar putea întâlni din nou cu echipe din Ungaria.