Halep va juca în sferturi la Doha

După Simona Halep și Sorana Cîrstea, în optimile de la Doha au reușit miercuri să se mai califice și Monica Niculescu, respectiv Mihaela Buzărnescu. Dar Sorana Cîrstea s-a oprit joi în optimi. În primul meci al zilei a înfruntat-o pe iberica Garbine Muguruza (4 WTA). Sorana a pierdut într-o oră și 6 minute, scor 0-6, 4-6 și va primi 33.750 de dolari și 105 puncte în ierarhia WTA de simplu.

Tot joi au jucat în optimile turneului “Premier 5” și celelalte trei românce. Halep (2 WTA) s-a aflat față în față cu Anastasija Sevastova (Letonia, 15 WTA). În formă bună, românca a câștigat meciul după o oră și 6 minute, scor 6-4, 6-3. În sferturi o va întâlni pe Catherine Bellis (SUA, 48 WTA).

Buzărnescu a avut meci cu Julia Goerges (Germania, 10 WTA), însă nu a rezistat și a cedat cu scorul 2-6, 2-6.

Niculescu a avut cel mai dificil adversar, a întâlnit-o pe Caroline Wozniacki (Danemarca, 1 WTA). Însă daneza s-a impus cu 7-5, 6-1, după o oră şi 31 de minute.

EHF EUROPEAN CUP

CS Minaur – Odesa

Handbaliștii băimăreni au început aventura europeană. CS Minaur Baia Mare debutează cu o „dublă” pe teren propriu în EHF European Cup, adversara echipei noastre fiind Odesa (Ucraina).