Halep, debut victorios la Turneul Campioanelor

Simona Halep şi-a început aventura la Turneul Campioanelor în stil de mare campioană. Românca, numărul 4 mondial și a treia favorită la câștigarea turneului, a învins-o, în două seturi, scor 6-2, 6-4 pe Mafdison Keys (SUA, 7 WTA).

Meciul a durat doar 68 de minute, iar primul set numai 26. Keys a câștigat primul game, dar Simona a replicat rapid și le-a câștigat pe celelalte 5 trecându-și în cont și două break-uri. Keys a făcut 5-2, dar românca a punctat apoi rapid pe serviciul propriu și și-a adjudecat setul. Prima parte a setului secund i-a aparținut lui Keys care a condus cu 1-0 și 2-1. Dar Simona nu se lasă impresionată și se duce la 4-2. Aici apare un moment de relaxare în jocul Simonei, Keys profită și egalează la 4 și meciul se aprinde. Aparent doar pentru că tenismena din România preia rapid inițiativa, face un nou break, și preia conducerea cu 5-4. În ultimul game Simona irosește primele două mingi de meci, nu și pe a treia și câștigă clar meciul cu tenismena din SUA.

În următorul meci din Grup Roșie, Simona Halep va juca împotriva câștigătoarei dintre Angelique Kerber (Germania/ nr. 1) și Dominika Cibulkova (Slovacia, 8 WTA).

Meciurile din Grupa Albă, din care fac parte Agneska Radwanska, Karolina Pliskova, Garbine Muguruza si Svetlana Kuznetsova se dispută luni de la ora 12.30. Meciurile se văd pe Digi Sport.