Dacă am fi la fotbal am spune că Simona Halep a câștigat cu 8-1 meciul cu Karolina Pliskova. Nu suntem la fotbal dar scorul este același, 8-1 pentru Simona. După un prim set (repriză dacă vreți), câștigat lejer cu 6-0 de românca noastr[, Pliskova a acuzat o accidentare la coapsa dreaptă și a abandonat lupta.

Dar că a fost vorba de o accidentare reală sau nu, Simona a arătat o formă deosebită la turneul de la Roma. A câștigat tot și, chiar dacă disputa cu Garbine Muguruza a fost mai echilibrată, tenismena din România s-a detașat, prin forma și echilibrul din teren, de toate celelalte jucătoare. Rămâne doar acum să confirme la Roland Garros că merită să revină pe locul 1 în clasamentul WTA.

Statistic, finala de la Roma, a treia consecutivă jucată, și câștigată de Simona în acest an, după cele de la Dubai și Praga, a durat 31 de minute (20 de minute primul set). A fost a 14-a victorie consecutivă pentru Simona în circuitul WTA românca fiind la un meci de recordul pe care îl are din 2015. Iar în meciurile directe, Simona o conduce pe Karolina Piskova cu 8-4.

Mergând mai departe, Simona Halep a jucat finala cu numărul 39 din carieră. Este al 22-lea titlu WTA al Simonei Halep, fiind pentru prima dată în carieră când sportiva noastră cucerește trei titluri la rând (Dubai, Praga, Roma). Totodată, pentru Halep, a fost cea mai rapidă victorie într-o finală de tureu WTA.

Pentru cucerirea trofeului de la Foro Italico, Simona va primi 205.190 de euro şi 900 de puncte WTA.
A fost a treia finală jucată la Roma, după cele pierdute în 2017 și 2018 (ambele împotriva Elinei Svitolina).

A fost finala cu numărul 39 din CV-ul Simonei: Halep a câștigat 22 și a pierdut 17.

Următorul turneu la care Halep va participa va fi cel de la Roland Garros (27 septembrie – 11 octombrie), acolo unde Simona va fi principala favorită. Dacă va câștiga turneul de la Paris, tenismena din România va reveni pe primul loc în clasamentul WTA.