Greu de crezut! FC Olimpia II a ratat promovarea în Liga III-a

După ce a fost umilită de campioana Sălajului, pierzând cu 5-2 (1-2)

olimpia 2Umilinţă totală pentru FC Olimpia II în barajul de promovare în Liga a III-a la fotbal. Formaţia sătmăreană, cotată ca favorită la promovare, a fost învinsă fără drept de apel, scor 5-2, în returul barajului, de campioana Sălajului, Luceafărul Bălan. Şi toate acestea după ce a câştigat manşa întâi cu 2-1 şi a condus în retur cu 2-0 în minutul 20!?

Meciul a început sub bune auspicii pentru gruparea sătmăreană care a condus cu 2-0 în minutul 19. Mai întâi, Pop Patrik a deschis scorul în minutul 15 care a marcat din careu profitând de o ezitare a fundaşilor. Apoi, în minutul 19 Cădar a marcat cu un şut din careu şi, la scorul general de 4-1, se părea că zarurile au fost aruncate şi că Olimpia nu mai poate fi oprită din drumul spre Liga III-a. Dar, în minutul 27 Cherecheş l-a faultat în careu pe Buda, arbitrul a dictat penalti şi l-a eliminat pe portarul sătmărean. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Bode. Dar, şi la acest scor, Olimpia avea promovarea în buzunar. A urmat însă o a doua repriză catastrofală pentru sătmăreni.

În minutul 56 Teglaş, nemarcat în mijlocul careului, egalează pentru gazde cu un şut sub transversală. Vine minutul 63 când arbitrul Heidiner acordă lovitură liberă pentru Luceafărul. Gazdele se grăbesc, jucătorii Olimpiei nu apucă să se aşeze şi mingea şutată de Bode se opreşte în plasa nefericitului Kereszi. Doar că mingea a fost şutată în plină mişcare şi nu era aşezată la locul execuţiei. Protestele sătmărenilor sunt zadarnice. Mai mult, antrenorul Bolba este trimis în tribună. Dar, şi aşa, la scorul general de 4-4, Olimpia era echipa promovată. Din păcate, în minutul 70, Heidiner acordă, foarte uşor, o nouă lovitură de pedeapsă pentru Luceafărul, lovitură transformată de Bode, aşa că scorul ajunge la 4-2 pentru gazde. Nemaiavând ce pierde, Olimpia se avântă în atac, are şi o bună ocazie, dar Hediner mai iese o dată la rampă şi ne refuză un penalti la faultul din careu comis asupra lui Ştef. În minutul 89 Porumb stabileşte scorul final consfiinţind victoria şi promovarea în Liga a III-a a Luceafărul Bălan. Iar FC Olimpia II? Probabil se va desfiinţa.

– Bălan: Petcu – Lazăr, Marius Rus, Karoly (cpt.), Negrean, Buda, Bărnuţiu, Maior, Teglaş, Bode. Rezerve: Groza – Pintea, Noje, A. Pop, Molnar, Porumb.
– FC Olimpia II: Cherecheş – Ciul, Faur (65 D.Pop), Heil (cpt.), Ionescu, Gulya (27 Kereszi), R. Rus (44 :tef), Lukacs, Cădar, Chivari, P. Pop (78 Csik).

Brigada de arbitri a fost: la centru – Denis Haidiner (Hunedoara), asistenţi – Cristian Petrean şi Alin Saraol (ambii din Deva).