Germania – Spania, finala la U21

Miercuri seara s-a stabilit finala Campionatului European U21 la fotbal. Germania a învins Anglia la loviturile de departajare, după ce jocul s-a terminat cu scorul de 2-2.

Nemții au deschis scorul prin Selke (min. 35), după care englezii au preluat conducerea prin reușitele lui Gray (min. 41) și Abraham (min. 50). Germania a reușit să egaleze prin Platte (min. 70), iar în cele două reprize suplimentare nu s-a mai înscris. La loviturile de departajare, Germania a marcat prin Arnold, Philipp, Mayer și Amiri, iar pentru Anglia Baker, Chilwell, Ward-Prowse. Au ratat Gerhardt, respectiv Abraham, Redmond.

În cea de-a doua semifinală, Spania a reușit să se impună cu 3-1. Ibericii au modificat primii tabela prin Niguez (min. 53), pentru ca italienii să egaleze prin Bernardeschi (min. 62). Spania și-a câștigat biletul în finală după golurile lui Niguez din minutele 65 și 74.

Marea finală este programată pentru vineri de la ora 21:45, în direct pe Digi Sport.