George Kadar, de la LPS-CS Satu Mare, a devenit campion național la heptatlon

Sala de atletism ”Ioan Soter” din București a găzduit vineri și sâmbătă finala Campionatului Național de probe combinate pentru seniori, tineret, U20, U18 și U16. Acolo am avut și sportivi care au reprezentat județul Satu Mare. Probele de concurs au fost următoarele:

• Heptatlon (60 m, lungime, greutate, înălțime, 60 m garduri, prăjină,1.000 m), la categoriile de seniori, tineret, U20, U18 – masculin;
• Hexatlon (60 m, lungime, greutate, înălțime, 60 m garduri, prăjină, 1.000 m) la categoriile under 16 – masculin:
• Pentatlon feminin (60 m garduri, greutate, înălțime, lungime, 800 m) la categoriile seniori, tineret, U20, U18, U16.

Dintre participanții sătmăreni, cel mai bun rezultat l-a obținut George Kadar în proba de heptatlon under 18 ani (antr. prof. Macarie Horea) de la LPS-CS Satu Mare, cucerind medalia de aur. George Kadar continuă să traverseze o perioadă excelentă. Amintim că a fost numit atletul anului 2019 la gala de premiere organizată de Asociația Județeană de Atletism Satu Mare.

Tot de la LPS-CS Satu Mare, la categoria under 20 ani heptatlon, Arnold Dragoș s-a clasat pe locul 5, Coman Emanuel pe locul 7, Kurti Krisztian pe locul 9 (antr. prof. Achim Radu).

La feminin sub 16 ani, Roxana Cura de la Liceul Teoretic Carei s-a clasat pe locul opt în proba de pentatlon (antr. prof. Mărneanu Ionel).