Fundaşii centrali aduc victoria Olimpiei, 2-1 (2-0) la Cluj cu Universitatea

olimpiaSe vede că jocul în nocturnă, dar şi antrenamentele pe înserate, au priit jucătorilor Olimpiei care, iată, s-au impus cu scorul de 2-1 pe Cluj Arena în faţa Universităţii. Este o victorie meritată, preţioasă, obţinută după un joc bun, în care, trebuie să recunoaştem, apărarea, în frunte cu Băican, a dus greul.

Olimpia a început foarte bine meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5. Takacs, jucător venit în vară tocmai de la Universitatea, a centrat din corner, iar Heil a marcat imparabil cu capul. În minutul 18, la o fază parcă trasă la indigo, Takacs a executat un corner la marginea careului mic, iar Tătaru, celălalt fundaş central al Olimpiei, a marcat cu capul.

Repriza secundă a fost dominată de echipa gazdă care a reuşit să reducă din handicap devreme, în minutul 47, minut în care Greu a marcat cu un şut din interiorul careului. Încurajaţi de acest gol, clujenii se avântă în atac, dar apărarea sătmăreană a făcut faţă presiunii. Totuşi, clujenii au avut trei mari ocazii de gol, inclusiv un penalti. Dar Băican, în zi de graţie, a avut două intervenţii salutare, reuşind să apere chiar şi acea lovitură de la 11 metri acordată în minutul 70 pentru un henţ comis în careu de Selagea. Au urmat apoi 20 de minute în care Olimpia s-a apărat cu calm obţinând în final o victorie îndelung aplaudată de cei 40-50 de suporteri sătmăreni.

Una peste alta felicitări băieţilor şi echipei tehnice a Olimpiei, iar de miercuri gândurile trebuie să se mute la meciul de sâmbătă cu CS Mioveni.

Sătmărenii au urcat pe locul 3 în clasamentul Seriei a II-a din Liga a II-a. Dar până mâine când se dispută celelalte meciuri din etapa a 7-a.

– “U” Cluj: Niczuly – Butean, Cordoş, Crişan, Hâmpea – Cândea, Boboc – Popescu jr., Greu, Ursu – Schieb. Antrenor: Marius Popescu.
– Olimpia: Băican – Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas – Villand, Chivari, Takacs (67 Rus), Selagea – Bura (70 Bâgiu), Boştină (63 Faur). Antrenor: Tibi Csik