FOTBAL, LIGA 3: Olimpia revine de la 0-2 cu Sighetu Marmaţiei

Olimpia MCMXXI Satu Mare a obţinut o remiză dramatică în faţa CSM Sighetu Marmaţiei în cel de-al treilea meci al sezonului 2023-2024 al Ligii a 3-a, desfăşurat vineri, 8 septembrie, pe stadionul Someşul.

Meciul a fost un adevărat spectacol pentru aproximativ 5-600 de spectatori prezenţi pe stadion, care au avut parte de o serie de momente tensionate şi goluri spectaculoase.

Sighetu Marmaţiei a deschis scorul în minutul 2 printr-un şut incredibil expediat de Razako de la o distanţă mare, într-un moment în care portarul Olimpiei nu a avut nicio şansă de a interveni. Cu un avantaj timpuriu de 1-0, oaspeţii au început meciul cu încredere.

În minutul 23, CSM Sighetu Marmaţiei şi-a dublat avantajul după o fază fixă. Portarul Olimpiei a respins mingea în faţă, ideal pentru Urdea, care nu a iertat şi a înscris al doilea gol pentru oaspeţi.

Cu scorul de 2-0 în favoarea oaspeţilor, Olimpia MCMXXI Satu Mare a luptat pentru a reveni în joc. Şansa i-a surâs în minutul 70, când Feier a fost faultat în careul de 16 metri, iar Remi a înscris din a doua încercare din penalty, aducând scorul la 2-1.

Echipa gazdă a continuat să preseze şi în minutul 86 a obţinut un alt penalty, după ce Feier a fost din nou faultat în careu. Remi a fost din nou la înălţime şi a transformat lovitură de la 11 metri, stabilind scorul final la 2-2.

Remiza de la acest meci a fost una care a stârnit entuziasmul fanilor şi a demonstrat lupta şi determinarea echipei Olimpia MCMXXI Satu Mare de a-şi apăra onoarea pe teren propriu. Cu un start al sezonului 2023-2024 plin de evenimente, fanii aşteaptă cu nerăbdare următoarele meciuri şi speră la rezultate impresionante din partea echipei lor preferate.

Olimpia: Siwiec Patryk – Ioan Gorba, Aidebe Maxime, Feher Luca, Raul Ştef Cătălin, Laurenţiu Caba, Denis Batin, Alex Bonea, Duca Maris, Raul Ştef Andrei, Daniel Feier. Rezerve: Tamas Sugar, Alin Cătuna, Florin Palinceac, Andrei Zbona, Emeriau Remi, Ruben Bodea, Panin Kostiantyn, Cosmin Anton, Varga Markusz. Antrenor: Cristian Popa.

Sighetu Marmaţiei: Oneţ – Caba, Simion, Pedro, Hreniuc, Dat, Mensah, Negruţ, Mansour, Razak, Urdea. Rezerve: Mureşan, Dunca, Sofroni, Zaharia, Toma, Giamanu, Bor, Anchidin. Antrenor: George Zima.

4. S. Marmaţiei 3 1 2 0 6-5 5
5. Minerul Dej 3 1 1 1 6-5 4
6. Minaur BM 3 1 0 2 4-5 3
7. Victoria Carei 3 1 0 2 2-7 3
8. Olimpia MCMXXI 3 0 2 1 4-7 2
9. Sănătatea Cluj 3 0 1 2 3-6 1
10. C. Sântandrei 3 0 0 3 2-5 0