Finala pentru un loc în Liga 3!

Dumbrava Gâlgău Almașului – Unirea Tășnad, de la ora 17:30

După manșa tur, Unirea Tășnad pornește cu un ușor avantaj înaintea decisivului cu Dumbrava Gâlgău Almașului. Sătmărenii s-au impus cu 2-1 în urmă cu o săptămână, iar sâmbătă vor fi nevoiți să practice un nou joc solid pentru marele vis, acela de a duce orașul Tășnad în eșalonul al treilea după o pauză de 25 de ani.

Meciul se va juca la Gâlgău-Almașului, un sat din comuna Bălan, județul Sălaj, care se află la vreo 90 kilometri de orașul Tășnad. Nu ar fi cea mai lungă deplasare din sezon pentru Unirea Tășnad, dacă ținem cont că în Elite a jucat și la Negrești-Oaș, la aproape 100 kilometri distanță. Dar sunt aspecte mai puțin importante, echipa pregătită de Marius Botan și Bogdănel Moise trebuie să fie concentrată pe tot parcursul meciului de sâmbătă.

Legat de manșa tur, prima repriză s-a scurs sub semnul echilibrului, pentru ca în partea secundă să vină și golurile. Imi Nagy a modificat primul tabela în minutul 49, după care sălăjenii au egalat prin Rus (min. 55). Același Nagy și-a dus din nou echipa în avantaj cu golul din minutul 73. Deși și-a creat nenumărate ocazii importante, Unirea Tășnad nu a mai înscris, dar s-a impus cu 2-1.

“Intrăm în catonament de vineri urmând ca deplasarea să o facem în ziua jocului. Ne-am antrenat, suntem super-optimiști, ne dorim enorm calificarea mai departe. Dumbrava va aborda sigur într-un alt mod meciul, sălăjenii vor juca mai ofensiv. Vom face și noi anumite schimbări, sper să fiu inspirat în alcătuirea formulei de start. Terenul de la Gâlgău am înțeles că este unul foarte bun și sperăm să ne avantajeze. Va conta mult și sprijinul suporterilor noștri. Clubul a pus la dispoziția suporterilor un autocar pentru 60 de persoane. Dar vor veni și mulți sătmăreni pe cont propriu. La final îmi doresc să sărbătorim împreună promovarea în Liga 3”, ne-a declarat Marius Botan. Nu sunt probleme de lot, accidentat este doar Panc, jucător care nu a evoluat în tur.

“Suntem încrezători în propriile forţe. Am convingerea că putem întoarce rezultatul din tur, chiar dacă va fi un meci foarte dificil, cu încărcătură. Am văzut în această săptămână care sunt plusurile şi minusurile adversarilor şi sper că în jocul de sâmbătă nu vom repeta greşelile din partida de la Tăşnad. Vor fi schimbări şi în formula de bază, iar cei care vor alcătui primul “11”, sper să dea totul pe teren pentru a obţine promovarea”, a declarat antrenorul Marius Pașca de la Dumbrava, pentru Magazin Sălăjean.

Formații probabile:
Dumbrava: Lung – Bene, Rus, Cheța, Negrean, C. Nagy, Bărnuțiu, Țiriac, Chira, Mierea, Gheți.
Unirea: Cherecheș – Moș, Bălău, Vădan, Holczberger, Scnellenperger, Silaghi, Bolba, Bakai, Cădar, I. Nagy.

Meciul este programat să înceapă sâmbătă de la ora 17:30 și va fi arbitrat la centru de Sergiu Popa (Alba). La cele două margini se vor afla Antal Csaba (Cluj) și Anghel Todea (Cluj), iar observatori au fost delegați Patriciu Abrudan (Cluj) și Ion Zare (Bihor).

Dacă scorul va fi 2-1 pentru gazde, după 90 de minute de joc, se vor mai juca două reprize suplimentare a câte 15 minute. Dacă nu se va mai înscrie, echipa promovată în Liga 3 se va decide la loviturile de departajare.