Finala Copei America se joacă sâmbătă de la ora 23.00

Chile – Argentina se vede pe Digi Sport

copaEdiția 2015 de la Copa America va lua sfârșit sâmbătă odată cu ultimul act al competiției. Acolo a ajuns Chile, țara gazdă, și Argentina. Practic sunt singurele două echipe neînvinse, ambele acumulând în grupe câte două victorii și un egal.

Chile a bătut în Grupa A, Ecuador (2-0), Bolivia (5-0) și a remizat cu Mexic (3-3). În sferturi a trecut de Uruguay (1-0), iar în lupta pentru finală a dispus de Peru (2-1).

Argentina lui Messi a remizat în Grupa B cu Paraguay (2-2) și s-a impus la limită cu Uruguay (1-0) și Jamaica (1-0). În sferturi a trecut de Columbia (la loviturile de departajare), iar apoi a spulberat Paraguay cu 6-1.

De-a lungul timpului, naționalele sud-americane s-au mai întâlnit de 25 de ori. Argentina a câștigat 19 meciuri. Argentina are în palmares 14 trofee la Copa America, iar Chile a pierdut patru finale. Ar fi o premieră pentru Chile să se impună sâmbătă pe stadionul Național din Santiago de Chile.

Finala va fi arbitrată de columbianul Wilmar Roldan, cel care la margine va fi ajutat de compatrioții săi Alexander Guzman și Cristian De la Cruz. Rezervă va fi Jose Argote din Venezuela.
Meciul va începe de la ora 23.00 și se va vedea în direct pe Digi Sport. Finala

mică s-a jucat vineri târziu între Peru și Paraguay.

IFPLUS FOTBAL, LIGA 3

Bani mai mulți pentru salarii în T3 pentru Victoria Carei

Scriam recent despre suplimentarea bugetului de la CSM Victoria Carei, club la care există două secții: fotbal și tenis de masă.

This content is for IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ PLUS 3 LUNI, IZ PLUS ANUAL, IZ Plus Lunar, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ <35, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, and IZ+ si Tiparit si PDF Lunar members only.