FC Barcelona a reușit o calificare de senzație în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după o victorie incredibilă, scor 6-1 (2-0) în fața formației Paris Saint Germain după ce echipa din Franța câștigase cu 4-0 în tur.

Victoria este cu atât mai senzațională cu cât cu 3 minute înainte de expirarea timpului regulamentar catalanii aveau un avans de numai 2 goluri (3-1). Dar în ultimele 8 minute (au fost 5 de prelungiri) Barcelona a jucat fabulos și a reușit să înscrie de trei ori, golul calificării fiind marcat la ultima fază a meciului. În felul acesta FC Barcelona a făcut istorie în Liga Campionilor fiind prima echipă care reușește să revină de la 0-4 în cupele europene.

Golurile catalanilor au fost marcate de Luis Suarez (3), Layvin Kurzawa (40, autogol), Lionel Messi (50/11m), Neymar (88, 90+1/11m) și Sergi Roberto (90+5), în timp ce pentru PSG a înscris Edinson Cavani (62).

FC Barcelona: Ter Stegen – Mascherano, Pique, Umtiti, Rafinha (76 Sergi Roberto) – Rakitic (84 Andre Gomes), Busquets, Iniesta (65 Arda Turan) – Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

PSG: Trapp – Meunier (90 Krychowiak), Marquinhos, Thiago Silva , Kurzawa – Rabiot, Matuidi – Moura (55 Di María), Verratti, Draxler (75 Aurier) – Cavani. Antrenor: Unai Emery.

În celălalt meci al zilei, Borussia Dormund s-a calificat în sferturi după ce a învins, scor 4-0, pe Benfica Lisabona.

IFPLUS FOTBAL, CUPA ROMÂNIEI

Arbitru interesant la ”U” Cluj – CFR Cluj

Comisia Centrală a Arbitrilor din România s-a hotărât asupra brigăzdii pentru meciul dintre Universitatea Cluj și CFR Cluj, din Cupa României.

This content is for IZ Plus Lunar, IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si Tiparit si PDF Lunar, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ <35, IZ PLUS ANUAL, and IZ PLUS 3 LUNI members only.