FCSB s-a calificat în primăvara europeană

De patru meciuri a avut nevoie FCSB ca să obțină calificarea în primăvara europeană. Elevii lui Nicolae Dică au remizat joi seara în etapa 4 din Grupa G Europa League, dar și-au asigurat prezența în 16-imile competiției.

Asta pentru că au acumulat 10 puncte și mai pot fi depășiți doar de Plzen. Dar cum primele două locuri duc mai departe, emoțiile s-au risipit.

Chiar și cu această performanță, românii sunt obligați să trateze serios ultimele două meciuri cu Plzen și Lugano. Asta pentru a mai strânge bani pentru Becali, dar și ca FCSB să-și îmbunătățească coeficientul UEFA.

Meciul de joi s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Steliștii au deschis scorul prin Florinel Coman în minutul 31, pentru ca Beer Sheva să egaleze câteva minute mai târziu prin Sahar (min. 37).

În celălalt meci al grupei, Plzen s-a impus cu 4-1.