FCSB a ridicat Cupa României la fotbal

La Ploieşti s-a jucat miercuri seară pentru Cupa României la fotbal, sezonul 2019-2020. În ultimul act au ajuns echipele FCSB şi Sepsi Sfântu Gheorghe. Meciul n-a oferit prea mult spectacol, iar timp de 90 de minute s-a înscris un singur gol. De precizat că sătmăreanul Răzvan Tincu a prins toate minutele acestui joc.

FCSB a cucerit cea de-a 23-a Cupă a României din istorie, după ce a trecut cu 1-0 de Sepsi OSK, în finala disputată la Ploieşti, pe Stadionul ”Ilie Oană”. De precizat că este primul trofeu important pentru FCSB după o pauză de 5 ani.
Singurul gol al partidei a fost înscris de Dennis Man, atacantul FCSB-ului învingându-l pe Niczuly din careul mic, în minutul 65. Dennis a fost desemnat şi ”Jucătorul Finalei”.
Odată cu acest succes, roş-albaştrii şi-au asigurat calificarea în primul tur preliminar al UEFA Europa League, sezonul 2020-2021.