FC Olimpia, la a patra înfrângere consecutivă

Academica Clinceni câştigă cu 1-0 (1-0), în inferioritate numerică mai bine de o repriză

Captură Digi Sport

FC Olimpia Satu Mare a suferit duminică a patra înfrângere consecutivă în Liga a 2-a. În runda 28 a jucat acasă la echipa Academica Clinceni. Sătmărenii au pierdut toate punctele şi sunt de nerecunoscut în ultimele meciuri. O cauză ar putea fi şi lipsa unor jucători, accidentaţi sau suspendaţi. Dar…

Partida începe cu uşoare emoţii de partea Olimpiei. La un duel aerian cu Cristian Onţel, Florin Mureşan cade urât pe spate (min. 1), dar fundaşul sătmărean reintră în joc două minute mai târziu. Andrei Luduşan aduce prima ocazie în tabăra Olimpiei. Deşi vrea să centreze, mingea deviată îşi schimbă traiectoria, se duce spre poarta lui Florin Matache, la o palmă de transversală (min. 4). Dar nimic deosebit din cornerul rezultat. Poate să fi fost momentul în care Cosmin Bura să se fi accidentat. Asta pentru că Bogdan Andone este nevoit să efectueze prematur prima schimbare, îl introduce pe banda stângă pe Adrian Ciul (min. 6). Academicienii au beneficiat de multe lovituri de colţ în prima repriză. Primul corner îl au în minutul 13. Centrarea lui Daniel Benzar ajunge în centrul careului, după care Hristu Chiacu este servit ideal. Din doi metri nu ratează, iar gazdele conduc cu 1-0 după aproape un sfert de oră. Olimpia nu obţine nimic notabil în continuare. În schimb, Academica traversează o perioadă bună între minutele 25-30. Momente de superioritate, dar scorul rămâne 1-0 după şutul lui Constantin Gheorghe din lovitură liberă, parat de Marius Şuta, şi patru cornere consecutive. Inexistent pe teren, Bogdan Faur este înlocuit de Octavian Ursu (min. 28). Jocul Olimpiei începe să se lege, dar ocaziile clare lipsesc cu desăvârşire. Silviu Pană şutează mult peste poartă, din acţiune, de la 25 de metri (min. 35), iar Voicu face o cursă de admirat pe partea stângă, însă nimeni nu se află în faţa porţii (min. 37). Cu puţine secunde până la finalul primei părţi, sătmărenii primesc un cadou din partea lui Cristian Pulhac. Jucătorul gazdelor încasează stupid al doilea cartonaş galben şi pleacă mai devreme la vestiare. În fine, prima repriză se încheie după o fază fixă a Olimpiei. Dintr-o poziţie ideală, Silviu Pană şutează pe jos din 20 de metri, balon reţinut fără probleme de Florin Matache.

Repriza secundă debutează cu o altă eliminare. Andrei Luduşan este secerat de Alexandru Lazăr pe partea dreaptă, iar centralul meciului nu stă pe gânduri şi-i arată al doilea cartonaş galben (min. 51). Silviu Pană bate lovitura liberă, însă Valter Heil trimite cu capul peste poartă din 6 metri (min. 53). În continuare Olimpia împinge jocul tot mai aproape de poarta gazdelor. Cu doi oameni în plus pe teren se caută egalarea. Lipsesc ocaziile clare, apar inevitabilele trageri de timp. Şutul lui Mihai Onicaş de la mare distanţă este blocat (min. 63), iar Silviu Pană caută din nou golul pe lângă poarta lui Florin Matache (min. 64). Academica Clinceni rezistă eroic, Olimpia nu convinge (min. 70). Scorul rezistă după alte trei cornere ale sătmărenilor. Gazdele se apără cu toţi jucătorii. Voicu scapă de două ori mingea din “gheată” (min. 76, 78). Apar şi crampele, sătmărenii sunt tot mai disperaţi şi lipsiţi de inspiraţie. Faultează în atac, mai multe şuturi sunt blocate de defensiva Clinceniului, iar timp mai este doar pentru o egalare (min. 87). Voicu ratează un balon (min. 88), iar centrarea lui Duruş de pe dreapta nu este interceptată de nimeni (min. 89). Voicu scoate pentru Pană la marginea careului, între timp se arată patru minute suplimentare, iar Silviu trimite pe centrul porţii (min. 90+1). Trec secundele, Olimpia se îndreaptă spre o înfrângere dureroasă. Se aude şi fluierul final al centralului Horia Gabriel Mladinovic, iar Olimpia n-a reuşit să profite de superioritatea numerică de pe teren vreme de mai bine de o repriză. Academica Clinceni – FC Olimpia s-a terminat 1-0 (1-0).

Clinceni: Matache (cpt.) – Stancu, Chindriş, Matei, Perju, C. Gheorghe, Lazăr, Pulhac, Benzar, Onţel (Cruceru, min 46), Chiacu (Marin, min. 67). Antrenor: Adrian Ene.

Olimpia: Şuta (cpt.) – Duruş, Mureşan, Heil, Bura (Ciul, min. 6), Pană, Onicaş (Roşu, min. 65), Erdei, Faur (Ursu, min. 28), Luduşan, Voicu. Antrenor: Bogdan Andone.