FC Argeș – FC Olimpia 2-1 (0-0)

Dar Ciprian Brata a ratat un penalti la scorul de 0-0

Olimpia a fost aproape de a înregistra un rezultat bun în deplasarea de la Pitești. Dar lipsa de concentrare, ratările numeroase, pregătirea fizică precară, problemele de lot și, da, banii, mai exact lipsa lor, a făcut ca formația sătmăreană să se întoarcă cu mâna goală acasă.

Pentru a ilustra cele de mai sus, amintim că sătmărenii au ratat un penalti la scorul de 0-0 și că, la 2-1 pentru gazde, au irosit două mari ocazii de gol.
Meciul de la Pitești a început în nota de dominare a gazdelor care, în minutule 4 și 9, au ratat două bune ocazii prin Șerban și Grecu. Apoi, în minutul 18, la primul atac mai închegat al Olimpiei, Villand a fost împins în careu de Vișa, iar arbitrul bucureștean Florin Miron a acordat penalti pentru sătmăreni. A executat Brata dar, din păcate, portarul Popescu a ghicit colțul și a respins în corner șutul mijlocașului sătmărean. Până la pauză am mai notat un șut a lui Lusamba, din 14 metri, pe lângă, și a lui David, de la 18 metri, puțin pest poartă.

Argeșenii au ieșit mai hotărâți de la cabine, au început în forță repriza secundă și au deschis scorul în minutul 52 cu concursul apărării sătmărene. Cr. Munteanu a degajat greșit, până la Buhăescu, fost jucător la Olimpia acum un an și jumătate. Buhăescu i-a pasat lui Năstăsie care a șutat puternic de la 16 metri la vinclu și l-a învins pe Fl. Muntean. În minutul 60 același Buhăescu îi așează o minge lui Alin Popa care marchează de la 13 metri, cu un șut plasat, la colț.

Dar Olimpia nu renunță la luptă, revine în atac și în minutul 70 ratează o uriașă ocazie. Urcat în atac la o fază fixă, Cristi Munteanu a șutat de 12 metri, portarul a respins până la același Munteanu care, de la 3-4 metri a tras în tras pe lângă minge. În minutul 75 Olimpia a redus din handicap prin Dumitru Muntean. Mijlocașul sătmărean a executat o lovitură liberă de la 20 metri, balonul a lovit transversala după care a ricoșat dincolo de linia de poartă. Lusamba, venit din urmă, a împins balonul în plasă, dar arbitrul l-a notat drept autor al golului pe D. Muntean. Speranțele renasc, Olimpia atacă susținut, are ocazii, dar nu și goluri. Asta pentru că Miholca, în două rânduri, a avut golul în vârful bocancului, în minutele 83 și 87. Prima dată a șutat de la 7-8 metri central, pe lângă poartă, iar a doua oară a trimis peste bară de la marginea careului mare.

FC Argeş: Oct. Popescu – Tofan, Cotigă, Vişa, Şerbănică – Panait, Şerban, Năstăsie, R.Grecu – D. Andrei, Buhăescu/ N. Grecu – Nilă, Oancea, A. Popa, Stan, Stoica, Barbu.

Olimpia: Fl. Muntean – Achim, Hlinca, Cr. Munteanu, Bura, D. Muntean, Villand, Miholca, Brata, Jurj, Lusamba/ Şuta – Chitaş, D. Vincze, Cocian, Nemeş, Cubaş, Szasz.

În etapa următoare Olimpia joacă la Satu Mare cu Chindia Târgoviște.