FC Olimpia II se împiedică, Orașu Nou urcă pe locul 2

După prima etapă din returul Ligii a IV-a “Elite”

eliteVacanța s-a terminat pentru echipele din Liga a IV-a “Elite”. Sâmbătă și duminică s-a jucat prima etapă din retur, însă două meciuri au fost amânate. Chiar și așa s-au făcut unele schimbări mai ales în partea de top a clasamentului.

Echipa a doua a Olimpiei Satu Mare a evoluat pentru această rundă împotriva Recoltei Dorolț. Juniorii antrenați de Mircea Bolba și Cristi Popa s-au împiedicat, au obținut doar un punct.

De acest lucru a profitat Talna Orașu Nou, echipă care s-a impus în deplasare la Cetate Ardud cu 4-1. Nu a fost un meci tocmai ușor pentru noua ocupantă a locului doi. Orașu Nou, antrenată acum de Lucian Homorozan, a tremurat primele 70 de minute pe terenul nu tocmai de “elită” din Mădăras. Talna a înscris rapid două goluri prin Homorozan (min. 9) și Ghiriti (min. 15), după care gazdele au egalat prin Sas (min. 33). Cetate Ardud și-a creat multe ocazii de a marca în repriza secundă însă fără noroc. Ghiriti a liniștit apele (min. 80), iar Talna a câștigat cu 4-1 prin eurogolul lui Goja (min. 83). De la mare distanță l-a învins pe Rică cu un șut trimis direct la vinclu.

– Cetate Ardud: Pteancu – A. Gardoș, C. Anton, Lakatos, Bonea, Blaga, Iodi, Baciu, A. Popescu, Sas, Chiș. Rezerve: Dan, Grecica, Babos, G. Popescu, Maxim, G. Lukacs, D. Anton. Antrenor: Tudor Barbul.
– Talna Orașu Nou: A. Rus – L. Pop, Smute, Ghiriti, Homorozan, Marton, Cuha, S. Erdei, Goja, M. Erdei, Istvanfi. Rezerve: Șofran, Cseh, Bute, Kovacs, A. Erdei, Cozma, Neamț. Antrenor: Lucian Homorozan.

Rezultatele etapei a 14-a:
– Voința Doba – Știința Beltiug 2-1
– Olimpia II – Recolta Dorolț 1-1
– Someșul Oar – Unirea Tășnad 2-0
– Cetate Ardud – Orașu Nou 1-4
– Sportul Botiz – Viitorul Vetiș și Luceafărul Decebal – Turul Micula s-au amânat, iar Schw. Cămin a stat.

Picture 1
Etapa viitoare (28-29 martie): Cămin – Doba, Beltiug – Olimpia II, Dorolț – Oar, Tășnad – Botiz, Vetiș – Decebal, Micula – Orașu Nou, Ardud stă.