Etapa de Circuit European la floretă s-a bucurat de succes

Au tras 79 de sportive din 11 țări

Satu Mare a demonstrat încă o dată că poate fi o gazdă perfectă pentru o etapă de Circuit European. La sala de scrimă “Alexandru Csipler” s-a desfășurat sâmbătă cel mai așteptat concurs, Cupa Satu Mare Ecaterina Stahl, ediția cu numărul 9. Până la urmă s-au înscris 79 de sportive din 11 țări: Belarus, Bulgaria, Cehia, Franța, Japonia, Olanda, România, Serbia, Slovacia, Turcia, Ucraina.

De dimineață și până în jurul orei 19:00 s-au dat lupte mari și spectaculoase între floretistele participante. La capătul a 12 ore de concurs de cea mai înaltă clasă, ediția a noua a Cupei Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl” la floretă cadeți feminin individual a fost câștigată de către Alina Poloziuk (Ucraina). În finală, Alina Poloziuk a trecut de Rebeca Cândescu (Steaua), scor 15-9. “A fost obositor acest concurs, s-a simțit și oboseala mea în finală. Am avut momente bune și momente rele”, a declarat Rebeca.
Pe locul trei s-au clasat Emilia Corbu (România) și Mariya Kryvonos (Ucraina).

Trebuie spus că în semifinale Rebeca a trecut de Emilia Corbu (CSTA București) în reeditarea finalei Campionatului Național de floretă cadeți feminin, din urmă cu patru zile, tot de la Satu Mare. Dacă atunci Rebeca s-a impus cu 15-4, sâmbătă sportiva de la CSA Steaua a dispus de Emilia cu 15-9.

Rezultatele din finala de 4 au fost următoarele:
Semifinale
• Alina Poloziuk (Ucraina) – Mariya Kryvonos (Ucraina) 15-2
• Rebeca Cândescu – Emilia Corbu 15-9
Finala
• Alina Poloziuk (Ucraina) – Rebeca Cândescu 15-9.

De la CS Satu Mare au participat trei floretiste antrenate de Dan Șuta, Arnold Izsaki, Eva Lengyel și Attila File. Cea mai bună clasare i-a aparținut Teodorei Șofran, locul 19. Melissa Korossy a încheiat pe locul 38, iar Diana Șuta pe locul 65.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de către sătmăreanca Ioana Bran, proaspăt numită în funcția de ministru al Tineretului și Sportului din România, aflată la prima acțiune sportivă în noua postură. Familia Stahl, reprezentată sâmbătă de către Ștefan Stahl, soțul regretatei Ecaterina Stahl, a oferit trofeul care poartă numele fostei mari campioane a scrimei românești sportivei Teodora Șofran (locul 19) – cea mai bine clasată sătmăreancă în cadrul Cupei Satu Mare 2018.

“Evident că ne-am fi dorit să câștige România. Dar România a câștigat în această seară. Rebeca a reprezentat România cu mare mândrie și meciul a fost unul strâns. Se vede că a luptat, se vede munca din spatele acestei seri. Sunt ani și ani de muncă și de efort. Sportul de performanță ridică steagul României peste hotare și sunt de părere că și sportul de masă ar trebui să fie promovat mai mult. Prin sport reușim să avem o generație mai educată, mai sănătoasă, mai responsabilă. Sportul poate să facă generațiile viitoare să fie mult mai bune. Prioritățile mele sunt cele din programul de guvernare. O parte dintre acestea sunt în desfășurare, sunt niște proiecte permanente legate de sportul de masă, cel de performanță și de tineret”, a spus Ioana Bran.

Duminică s-au organizat alte două concursuri, Memorial Vasile Costa la floretă masculin individual, dar și proba pe echipe la floretă feminin. Vom reveni cu rezultatele înregistrate.

Întregul festival de floretă de la Satu Mare a fost organizat de Primăria Municipiului Satu Mare, Consiliul Local Satu Mare, CS Satu Mare, CSM Satu Mare, DJST Satu Mare și Federația Română de Scrimă.